جراحی گوش ، روندی است که اندازه گوش ها را به حد ایده آل رسانده و آن ها را بصورت دائمی در موقعیت نزدیک تر به سر قرار می دهد. این پروسه در میان تمامی سنین، از کودکان تا افراد بزرگسالی که خواهان اندازه و شکل متناسب تر گوش هستند عمومیت دارد. در صورتی که شما یا فرزندتان نیاز به اتوپلاستی دارید می توانید با مراجعه به دکتر راضیه یابری بهترین جراح گوش در تهران این عمل زیبایی را انجام دهید.

جراحی گوش- دکتر یابری

درباره روند جراحی گوش و مزایای آن

 • روند عمل زیبایی گوش برای بیمارانی که بصورت ژنتیکی دارای گوش های بزرگ یا فاصله دار از سر هستند مفید است. اتوپلاستی می تواند بطور همزمان، اندازه گوش ها را کاهش داده و زاویه آن ها را نسبت به سر اصلاح نماید.
 • قبل از جراحی عمل گوش، گوش تمیز شده و بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. بر حسب دامنه روند، بیمار گاهی تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.
 • برشی در پشت گوش برای دسترسی به غضروف گوش ایجاد می شود. سپس غضروف برداشته شده و برای ایجاد اندازه کوچک تر شکل داده می شود. اگر مقدار قابل ملاحظه ای غضروف برداشته شود، جراح پوست اضافی را نیز بر می دارد. وقتی اندازه ایده آل بدست آمد، زاویه گوش نسبت به سر، در موقعیت نزدیکتر به آن اصلاح می شود. برش ها بسته شده و ناحیه درمان پانسمان می شود.
 • هدف اصلی عمل جراحی گوش ، شکل دادن مجدد دائمی به گوش ها با دستکاری غضروف پشت گوش به منظور عقب کشیدن این اندام و کاهش برجستگی آن می باشد.

مزایا

 • شکل گوش بهبود می یابد.
 • تناسب این اندام با صورت اصلاح می شود.
 • اعتماد به نفس در فرد بالا می رود.
 • یک تکنیک درمان کم خطر است.
 • نتایج حاصل از درمان دائمی می باشد.

مشاوره جراحی گوش

اگر فکر می کنید عمل گوش می تواند به شما کمک کند، یک جلسه ملاقات و مشاوره با پزشک برای شما هماهنگ می شود. در طول مشاوره جراح از الزامات لازم برای داوطلبی شما اطمینان حاصل کرده و گوش های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. اگر بهترین دکتر جراحی زیبایی گوش تهران تشخیص دهد که این گزینه درمان خوبی برای شما است، فرصت کسب اطلاعات درباره روند و دوره ریکاوری و نیز پاسخ به سوالات شما درباره عمل در اختیارتان قرار داده می شود.جراح درباره فرایند با شما صحبت کرده و توصیه های صادقانه ای را درباره اهداف جلسه ارائه می نماید.

بلافاصله بعد از جراحی گوش توسط دکتر راضیه یابری بهترین جراح گوش تهران

مشکلاتی که می توان با جراحی زیبایی گوش برطرف کرد!!

 • اصلاح گوش بیرون زده یا گوش برجسته:

یکی از مهم ترین ناهنجاری های که با استفاده از جراحی گوش  می توان آن ها را برطرف کرد برجسته بودن گوش یا اصلاح بیرون زدگی می باشد. این عارضه نوعی ناهنجاری غیره معمول است که به دلیل زیاد بودن ارتفاع دیواره های عقبی گوش باعث ایجاد فاصله میان سر و گوش می شود که در نهایت لاله گوش به سمت بیرون آمده و بر آمده می شود. به بیانی دیگر لاله ی گوش در فاصله 2 سانتی متری از سر ثرار می گیرد در حالی که این قاصله باید کمتر از 1 سانتی متر باشد. به این نوع عارضه در اصلاحات عامیانه گوش آینه ای یا بلبلی نیز گفته می شود. اصلاح این ناهنجاری هیچ ارتباطی با شنوایی شما نداشته و تنها باعث بهبود فرم آن می شود. برای درمان چنین مشکلی بهتر است به یک دکتر مجرب و متبحر در شهر محل زندگی خود مراجعه نمایید.

 • بهبود فرم گوش استال یا اشتال :

در این نوع گوش ها اگر به قسمت بالایی گوش دقت کنید یک برآمدگی واضح را خواهید دید که کمی حالت تیزی و برجسته دارد.

 • گوش سر پوشی :

اگر به گوش های که به این مشکل دچار هستند کمی دقت کنید خواهید دید که در قسمت بالایی لاله گوش یا همان مارپیچ حاشیه بالایی لاله گوش به طرف پایین تا خورده است و مانند یک سرپوش به سمت پایین خم شده است.

 • گوش فنجانی شکل :

حالتی است که مارپیچ پایینی و قسمت نرمی گوش به سمت بالا فشرده شده اند و ممکن است بر روی یک دیگر یا به سمت سر خم شده باشند و حالتی شبیه به فنجان در گوش ایجاد کرده باشند. در چنین حالاتی قسمت میانی لاله گوش شکل طبیعی به خود دارد و در موقعیت درستی قرار گرفته است.

 • پایک حلزون :

یکی دیگر از مشکلات ظاهری گوش که با استفاده از جراحی گوش قابل درمان و برطرف شدن می باشد پایک حلزونی می باشد. در این عارضه پایک حلزونی شکل گوش ، برجسته و برآمده می شود و به طور کاملا قابل مشهود حفره گوش یا لاله را از وسط به دو بخش تقریبا مساوی تقسیم می کند.

 • گوش مخفی :

یک نوع نقظ ظاهری قابل مشهود در لاله گوش می باشد که به دلیل رخ داد آن قسمت بالایی گوش تا حد بسیار زیادی در زیر پوست کنار سر مخفی شده است و باعث کاهش زیبایی ظاهری فرد می شود.

 • گوش تنگ یا جمع شده :

به حالتی گفته می شود که در ظاهر گوش به صورت همزمان چند ایراد مختلف وجود داشته باشد و به این علت مارییچ لبه گوش خم شده ، چروک داشته باشد یا شیار های آن به مقدار بسیار زیادی جمع شده باشد. به طور کلی در صورتی که بیشتر از دو یا سه دفورمیتی در گوش وجود داشته باشد و مارپیچ گوش خم شده باشد و شیار گوش را تنگ نماید ف گوش جمع شده یا تنگ گفته می شود.

جراحی گوش

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 • از گرفتن حمام آفتاب 2 هفته قبل از جراحی خودداری کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون 2 هفته قبل از جراحی گوش اجتناب نمایید.
 • سیگار کشیدن را 4 هفته قبل و بعد از جراحی ترک کنید.
 • 2 روز قبل از عمل کردن گوش الکل ننوشید.
 • بلافاصله بعد از درمان، در ناحیه جراحی شده درد، تورم و بی حسی را تجربه خواهید کرد.

داوطلبین مناسب برای عمل گوش

 • کودکانی که دارای وضعیت سلامت خوب بوده و فاقد بیماری تهدید کننده زندگی یا عفونت های گوش مزمن درمان نشده هستند. حداقل سن برای انجام این جراحی 5 سالگی است که غضروف گوش برای درمان، به اندازه کافی پایدار شده است.
 • همچنین نوجوانان و بزرگسالان دارای سلامت عمومی خوب که به بیماری یا موقعیت سلامت خطرناکی که بتواند بهبود را دچار مشکل کند مبتلا نمی باشند نیز داوطلب خوبی برای جراحی گوش به شمار می آیند.

اتوپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست؟

جراحی گوش برای بیمارانی که گوش آنها به اندازه کامل رشد نکرده است، گزینه درمان مناسبی نمی باشد. اندازه گوش اغلب در 5 سالگی کامل می شود.

عوارض جانبی جراحی زیبایی گوش

درد ملایم، خارش و بی حسی در روند اتوپلاستی عمومیت دارد.البته با مراجعه به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران می توانید این عوارض را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهید.

جراحی گوش- دکتر یابری

دوره ریکاوری بعد ازاتوپلاستی به چه صورت می باشد ؟

 • هنگامی که به منزل باز می گردید ، گوش های شما را پانسمان می کنند،جراح در خصوص چگونگی نگه داری از پانسمان ها به شما دستورالعمل هایی را ارائه خواهد داد.این دستورالعمل ها را باید به هنگامی بیداری و در زمان خواب رعایت نمایید تا مشکلی از این بابت تا به هنگام بهبودی کامل برای شما به وجود نیاید.
 • پس از برداشتن بانداژها نیز پزشک استفاده از نوعی هدبند را به افراد توصیه خواهد کرد.استفاده از آن به خصوص به هنگام خواب بسیار ضروری می باشد.این موضوع از به جلو کشیده شدن گوشها به هنگام خواب جلوگیری می نماید.
 • اسکارهایی که در نتیجه عمل کردن گوش در پشت گوش ها وجود دارد به مرور زمان کمرنگ شده و به طور کلی بهترین دکتر عمل گوش تهران این بخیه ها را مابین چین های گوش زده تا کاملا پنهان باشند.
 • تا هنگامی که در دوره نقاهت از جراحی گوش به سر می برید از لباسهایی استفاده نمایید که دکمه دارند و بسیار آسانتر پوشیده می شوند.
 • در هفته اول بعد از روند اتوپلاستی ، ترشح ماده تیره غلیظ به همراه خون طبیعی می باشد که باید با محلول پراکسید تمیز شود.
 • فعالیت های سنگین مثل شنا و ورزش تا زمان بهبود گوش ها باید مورد اجتناب قرار گیرد.
 • بعد از عمل گوش تا 2 هفته فین نکنید؛ این کار باعث ایجاد فشار بر روی گوش ها شده و برای بیمار دردناک خواهد بود.

 ✔ نتیجه گیری 👂

به طور کلی اتوپلاستی با تغییر شکل در گوش ها ، می تواند موجب شود که کیفیت زندگی افراد بالاتر برود . اشخاص یا کودکانی که تحت عمل زیبایی گوش قرار می گیرند اعتماد به نفس خود را مجددا به دست می آورند و می توانند با اعتماد به نفس و با رضایتی کامل از نتیجه در گردهمایی ها شرکت کنند.
در صورتی که نیاز به انجام جراحی گوش دارید حتما به این موضوع توجه داشته باشید که مراجعه به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی تهران می تواند نتیجه ای بسیار خوب را برای شما به ارمغان بیاورد البته به این شرط که در انتخاب وی دقت کنید و نمونه جراحی های وی اتوپلاستی را در اینستاگرام ، آپارات و وب سایت و غیره به وضوح مشاهده نمایید.

هزینه جراحی گوش

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در زمینه عمل زیبایی و درمانی گوش مطرح است در رابطه با هزینه آن می باشد. اغلب افراد بنا بر هزینه ای پزشک معالج از آن ها دریافت می کند ، پزشک را انتخاب کرده و عمل جراحی را به دست آن ها می سپارد. اما باید بگویم که انتخاب یک پزشک بر اساس هزینه کاری غیر منطقی و نادرست است چرا که عوامل بسیار زیادی بر روی هزینه نهایی پروسیجر مورد نظز تاثیر می گذارند. از جمله فاکتور های تعیین کننده قیمت عمل گوش می توان به مواری مانند موقعیت قرارگیری مطب ، میزان پیچیدگی عمل جراحی ، میزان تبحر و تجربه پزشک ، هزینه بیمارستان یا کلینیک درمانی ، دستمزد جراح و کادر درمان و غیره بستگی دارد. لازم است بدانید که مراقبت های که باید بعد از جراحی گوش انجام دهید ، آزمایشاتی که نیاز است پیش از عمل انجام داده و پزشک خود تحویل دهید نیز در تعیین هزینه نهایی موثر بوده و می تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه های نهایی شود. از همین رو توصیه می شود تا به صورت حضوری به پزشک انتخابی خود مراجعه کنید تا وی پس از انجام معاینات هزینه نهایی را اعلام کند.

سوالات متداول

 • آیا بعد از عمل اتوپلاستی اسکار یا جای زخم بر روی پوست باقی خواهد ماند؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم بعد از انجام عمل جراحی و بهبودی کامل یک جای زخم باریک پشت گوش شما به جای خواهد ماند. اما از آن جایی که برش های مورد استفاده جراح در پشت گوش و محل تاشدگی طبیعی آن زده می شود به ندرت قابل مشاهده می باشد. از همین رو نیازی به داشتن نگرانی در رابطه با به جا ماندن آثار زخم و بخیه بر روی پوست نیست. بهتر است بدانید اگر نکات مراقبتی را رعایت کنید و از محل زخم خود به خوبی مراقبت کنید هیچ گونه جای زخمی باقی نخواهد ماند.

 • ایا می توان با جراحی گوش لاله ی گوش را کوچک تر کرد؟

طی چند سال اخیر ، درخواست های بسیار زیادی برای کوچک کردن لاله ی گوش ارائه شده است که همین موضوع باعث شده تا این فرایند در میان عموم رواج پیدا کند. اندازه لاله گوش را می توان با انجام یک عمل  جراحی کوتاه ، در مطب پزشک و با استفاده از بی حسی های موضعی انجام داد.

 • چه مدت باید صبر کنیم تا نتایج را مشاهده نماییم؟

در پاسخ باید بگویم شما بلافاصله بعد از انجام عمل جراحی می توانید شاهد بهبودی فرم و وضعیت گوش های خود باشید. اما با این وجود ممکن است 4 الی 6 هفته طول بکشد تا تورم ، کبودی و قرمزی به طور کامل بهبود پیدا کند و شما بتوانید با خیالی آسوده آن ها را مشاهده کنید و از نتایج به دست آمده خود لذت ببرید. با رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک می توانید مدت زمان بهبودی خود را کاهش دهید.

 • آیا  عمل گوش بر روی شنوایی اثر می گذارد؟

جراحی گوش ،بر روی قسمت خارجی انجام می گیرد و نقش بسیار جزئی در شیوه پردازش صدا توسط گوش دارد. اثر گذاشتن این درمان بر روی شنوایی بسیار نادر می باشد. لازم به ذکر است که دکتر راضیه یابری بهترین جراح گوش تهران دارای دانش و تجربه کافی برای اجتناب از بروز مشکلات ناخواسته ای از این دست بوده و همین امر ریسک چنین عوارضی را به حداقل می رساند.