جراحی چانه یکی از تاثیرگذارترین عمل های جراحی صورت است. آنچه موجب زیبایی و جذابیت چهره انسان می شود، وجود تناسب در میان اجزای صورت است. از طرفی چانه عضوی بسیار تاثیرگذار در زیبایی افراد به شمار می آید، حال اگر از حالت عادی کوچک تر یا عقب تر باشد نه تنها از زیبایی صورت می کاهد بله موجب بزرگتر به نظر رسیدن بینی و تپل تر به نظر رسیدن گردن از حالت عادی نیز می شود. در ادامه مقاله با دکتر راضیه یابری بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی همراه باشید.

جراحی چانه - دکتر یابری

 

پروتز چانه روشی بسیار مناسب برای اشخاصی است که حس می کنند چانه شان تناسب لازم را با دیگر بخش های صورت شان ندارد. این جراحی زیبایی که شامل قرار دادن ایمپلینت های مخصوص بر روی استخوان چانه است امروزه نه تنها در میان خانم ها، بلکه در میان آقایان نیز به محبوبیت زیاد و جایگاه خاصی دست پیدا کرده است.

کاندیدای مناسب جراحی پروتز چانه چه کسانی هستند؟

افرادی می توانند برای انجام این جراحی زیبایی اقدام نمایند که علاوه بر داشتن شرایط عمومی جراحی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم، دارای حداقل یکی از موارد ذیل باشند:

 • چانه شان عقب رفته است.
 • چانه شان مربعی یا تیز می باشد.
 • بینی شان به دلیل کوچک بودن چانه بزرگ و برجسته به نظر می رسد.
 • گردن یا غبغب گوشتی دارند.

همانطور که پیش تر گفتیم فک با انجام این عمل جراحی بزرگتر به نظر رسیده و این امر موجب می شود تا هماهنگی لازم را با بینی های بزرگ پیدا نماید. البته لازم به ذکر است که در اغلب موارد، جراحی پروتز چانه همزمان با جراحی بینی صورت می گیرد.همچنین برای اثرگذاری بیشتر، دستیابی به نتایج هرچه درخشان تر و تناسب هرچه بیشتر می توان پروتز گونه و لب را نیز انجام داد.

شرایط عمومی جراحی پروتز چانه چیست؟

 1. فرد نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر روحی نیز باید در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد.
 2. اگر متقاضی جراحی خانم است نباید در دوران بارداری و شیردهی برای انجام این عمل جراحی اقدام کند.
 3. فرد متقاضی نباید به مصرف نوشیدنی های الکلی و مصرف دخانیات اعتیاد داشته باشد.
 4. بیمار باید دید روشنی نسبت به نتایج جراحی داشته و از پزشک خود انتظارات معقول و منطقی داشته باشد.
 5. شخص متقاصی عمل پروتز چانه باید توانایی پرداخت هزینه های جراحی که شامل آزمایشات و عکسبرداری های پیش از عمل، دستمزد پزشک و دارو می باشد را داشته باشد و غیره.

 

پروتز چانه- دکتر راضیه یابری

مزایای جراحی پروتز چانه

برای اینکه هارمونی در صورت ایجاد شود و چانه در تناسب با سایر اجزای صورت باشد ، عمل پروتز چانه انجام می شود. اگر چه جراحی چانه یک عمل جراحی کوچک و جزئی است ، ولی افزایش پهنا ، ارتفاع و جلو آمدگی چانه ، می تواند تغییرات قابل توجهی را در ظاهر شخص ایجاد کند.

عمل پروتز چانه می تواند کارهای زیر را انجام دهد :

 • عریض تر کردن چانه یا افزایش پهنای آن
 • جلو آمدگی بیشتر چانه
 • مخفی کردن غبغب
 • بالابردن ارتفاع عمودی چانه
 • برطرف کردن فرو رفتگی عضله چانه یا کاهش آن
 • برقراری تناسب و هماهنگی میان اجزای صورت

انواع پروتز چانه

پروتزهای چانه ، با توجه به خواسته و انتظارات بیمار از نتیجه جراحی و شرایط پوست او ، به دو دسته پروتزهای بیضی و آناتومیکال تقسیم می شوند. پروتزهایی که برای جراحی خانم ها مورد استفاده قرار می گیرند ، با پروتزهای به کار برده شده در جراحی آقایان ، متفاوت می باشند. انتخاب پروتز چانه در جلسه مشاوره قبل از جراحی چانه ، با در نظر گرفتن عوامل مختلف و آناتومی چهره بیمار ، انجام می شود.

اقدامات پیش از پروتز چانه چیست ؟

 • همانطور که پیش تر نیز گفته شد انتخاب جراح بسیار نکته مهمی می باشد و باید در مرحله نخست به ان دقت کنید. بعد از اینکه بهترین جراح را برای انجام پروتز چانه برگزیدید ، نوبت به جلسه مشاوره با وی می رسد که طی این جلسه در خصوص اهدافتان و داروهای مصرفی یا بیماری هایی که به ان مبتلا می باشید حرف خواهید زد.
 • یک پزشک خوب باید از تجربه ومهارت بسیار زیاد در زمینه جراحی چانه برخوردار باشد.
 • پیش از انجام جراحی افراد باید در سلامتی فیزیکی مناسبی به سر ببرند و انتظارات معقولانه ای در خصوص نتایج داشته باشید.
 • همچنین لازم است که مصرف داروهای ضد التهابی و داروهای رقیق کننده خون را قطع کنید تا در روند جراحی و یا دوره ریکاوری اختلالی مشاهده نشود.
 • جراح در جلسه مشاوره چانه شما را از لحاظ فیزیکی مورد بررسی قرار می دهد و از چانه تصاویری را تهیه می نماید.
 • در این جلسه جراح چانه شما را از تمامی مزایا و معایب این جراحی آگاه می کند.
 • پیش از انجام جراحی لازم است که سیگار را ترک کنید تا از باعث اختلال در فرایند جراحی و دوره نقاهت نشود.

جراحی پروتز چانه چگونه انجام می شود؟

پزشک ابتدا جلسه مشاوره ای را قبل از جراحی برای بیمار ترتیب داده، با او در رابطه با انتظاراتش صحبت کرده و به دقت نسبت میان اجزای صورت، شدت و میزان عقب بودن چانه اش را مورد بررسی قرار می دهد و با بیمار در رابطه با شکل و اندازه پروتز به اتفاق نظر می رسد.

 

پروتز چانه - دکتر یابری

 

برای اینکه این جراحی قابل انجام باشد، فرد باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. بعد از بیهوش شدن بیمار، پزشک به منظور قرار دادن پروتز، اقدام به ایجاد برش در ناحیه مناسب می کند؛ لازم به ذکر است که برش پروتز چانه می تواند در زیر چانه یا داخل دهان ایجاد شود که دکتر راضیه یابری ، به دلیل بالا بودن ریسک بروز عفونت در برش داخل دهانی، این برش را در زیر چانه ایجاد می نماید.

در مرحله بعدی پروتز بر روی استخوان چانه تعبیه شده، سپس محل برش بخیه زده می شود. اندازه بخیه بسیار کوچک است از همین رو اثر آن بعد از جراحی به چشم نمی آید. همچنین باید بگوییم که جای بخیه به مرور زمان کمرنگ شده و با استفاده از کرم های ترمیم کننده ای که پزشک برای تان تجویز می نماید، محو شده و در اغلب موارد به طور کامل از بین خواهد رفت. لذا نگرانی در این رابطه بی مورد است.

ریکاوری بعد از جراحی چانه

پس از جراحی چانه ، ناحیه چانه دچار تورم قابل توجهی می شود ، که یک تا دو هفته طول می کشد تا برطرف شود. در بعضی افراد در لب پایینی و چانه بی حسی ایجاد می شود. همچنین تورم و سفتی در لب بالایی صحبت کردن و تلفظ صحیح کلمات ، را برای بیمار دشوار می کند. مشاهده این عوارض جزئی کاملا طبیعی بوده و نهایتا با گذشت دو هفته برطرف می شود. لازم است یک هفته پس از جراحی ، برای کشیدن بخیه ها به پزشکتان مراجعه نمایید. معمولا یک هفته پس از عمل ، می توانید به سرکار خود برگردید.

مراقبت های پس از جراحی چانه

 1. پس از جراحی در منزل استراحت کنید. می توانید فعالیت های سبک را انجام دهید.
 2. از جویدن غذاهای سفت و باز کردن بیش از اندازه دهان ، در هفته اول پس از جراحی خودداری کنید. از غذاهای نرم استفاده کنید.
 3. در هنگام خوابیدن ، به کمک چند بالش سر را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید. انجام این کار به رفع تورم صورت کمک می کند.
 4. در صورتی که پس از جراحی بیمار تجربه درد داشته باشد ، می تواند با تجویز پزشک در روزهای اول بعد از جراحی ، از داروهای مسکن استفاده کند.
 5. یک هفته پس از جراحی می توانید ورزش های سبک را انجام دهید. ولی باید تا یک ماه از انجام فعالیت های سنگین و پر ریسک ، اجتناب کنید.

 

جراحی چانه - دکتر یابری

عوارض پروتز چانه

عفونت ، تنها عارضه ای است که در اثر عدم رعایت مراقبت های بهداشتی در هنگام جراحی ، ممکن است بیمار را درگیر خود کند. بنابراین انجام جراحی توسط پزشک متخصص زیبایی و تحت مراقبت های دقیق بهداشتی ، می تواند ریسک احتمال بروز عفونت پس از جراحی چانه ، را به صفر برساند.

هزینه جراحی چانه

همچون دیگر عمل های جراحی زیبایی ، هزینه جراحی پروتز چانه به عوامل مختلفی بستگی دارد و تا قبل از معاینه بیمار ، توسط پزشک ، تعیین هزینه دقیق این عمل جراحی امکان پذیر نمی باشد. عواملی چون میزان سابقه و تجربه و دستمزد پزشک ، هزینه تهیه پروتز ، هزینه بیمارستان یا کلینیک جراحی ، هزینه های قبل و بعد از جراحی و هزینه جلسات فالوآپ پس از جراحی ، از جمله فاکتورهای تعیین کننده هزینه این جراحی می باشند.

مواردی که نیاز است پیش از پروتز چانه از آنها آگاه باشید:

پروتز های چانه معمولا از جنس سیلیکون می باشند و ماندگاری پروتز چانه معمولا طولانی مدت می باشد و معمولا نیازی به جراحی ترمیمی یا جایگزین ندارد.