عمل جراحی گوش که اصطلاحاً به آن اتوپلاستی می گویند، روشی برای برطرف کردن ایرادات ظاهری و مادرزادی گوش می باشد.عمل کردن گوش بهتر است بعد از 5 سالگی که رشد گوش ها کامل شده است انجام شود. ولی در مواردی که جراحی ضرورت داشته باشد ممکن است در اوایل 3 سالگی انجام شود. جهت حفظ تقارن گوش ها بهتر است عمل به صورت همزمان در دو گوش صورت بگیرد.جراحی مذکور عمل زیباسازی گوش ها را بدون آسیب به عملکرد شنوایی گوش انجام می دهد.برای انجام اتوپلاستی بهترین کار مراجعه به بهترین جراح گوش تهران دکتر راضیه یابری می باشد.

 

اتوپلاستی - دکتر یابری

 

در چه مواردی می توان اتوپلاستی انجام داد؟

 • بزرگ بودن بیش از حد گوش ها (ماکروتیا)
 • کوچک بودن بیش از حد طبیعی گوش (میکروتیا)
 • برجستگی گوش ها در یک یا دو طرف صورت
 • کاهش مشکلات ظاهری لاله گوش
 • برطرف کردن ناهنجاری های مادرزادی گوش
 • عدم قرینگی میان گوش ها
 • پاره شدن نرمه گوش در اثر استفاده نادرست از گوشواره
 • آسیب دیدن گوش ها در اثر تصادف، ضربه و سوختگی
 • عدم رضایت از جراحی گوش قبلی
 • مزایای عمل اتوپلاستی
 • ایمن بودن و کم خطر بودن عمل گوش
 • دائمی بودن نتایج و تغییرات روی گوش
 • ایجاد زیبایی طبیعی در گوش ها
 • برطرف شدن نواقص مادرزادی گوش
 • بهبود میزان اعتماد به نفس فرد به کمک زیبایی بخشی به گوش

اقدامات پیش از جراحی زیبایی گوش

 1. مدتی قبل از عمل کردن گوش از کشیدن سیگار و مصرف الکل پرهیز کنید.
 2. چنانچه دارای بیماری خاصی هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید پزشک را مطلع سازید.
 3. از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی از مدتی قبل از عمل خودداری کنید.
 4. بهتر است یک نفر همراه داشته باشید.

 

 

جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی زیبایی گوش ها با توجه به وضعیت سلامتی فرد معمولاً با بیهوشی عمومی در فرد انجام می شود. در این تکنیک زیبایی، برش هایی در محل پشت گوش ها یا داخل چین های درونی گوش ایجاد می شوند و جراح از طریق این برش ها غضروف، پوست و چربی اضافه را خارج می کند. جراح پس از قرار دادن غضروف باقی مانده در محل خود، برای بستن برش ها از بخیه استفاده می کند.

پس از جراحی اتوپلاستی چه مواردی را باید رعایت کنید؟

 • پس از اینکه پانسمان جراحی گوش توسط بهترین دکتر عمل گوش تهران برداشته شد، به منظور حفاظت از گوش ها از هدبند استفاده کنید. به مدت دو هفته به صورت مداوم از هدبند استفاده کنید. سپس می توانید فقط در هنگام خواب از هدبند استفاده کنید.
 • از دست کاری و مالیدن گوش ها بعد از عمل کردن گوش پرهیز کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل زیبایی گوش از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • تا مدتی پس از جراحی از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • بهتر است تا یک هفته از لباس های دکمه دار یا زیپ دار یا دارای یقه گشاد استفاده کنید.
 • بهترین وضعیت استراحت به صورت طاق باز و بالاتر قرار دادن وضعیت سر نسبت به بدن می باشد.

دوران نقاهت بعد از عمل زیبایی گوش

 1. معمولا بعد از عمل، سر بیمار جهت کاهش تورم گوش ها به مدت سه روز پانسمان می شود.
 2. پس از برداشتن پانسمان توسط جراح اتوپلاستی تهران ، برای مراقبت از گوش ها به بیمار توصیه می شود به مدت 2 تا 3 هفته از هدبند مخصوص بر روی گوش ها استفاده کند.
 3. برای کاهش درد بیمار برای او مسکن تجویز می گردد. اگر نیاز به کشیدن بخیه ها باشد، بیمار باید یک هفته بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به جراح مراجعه کند.
 4. معمولاً بیشتر افراد 5 روز تا یک هفته بعد از عمل جراحی زیبایی گوش می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. ولی تا زمان بهبودی کامل زخم ها باید از فعالیت های سنگین پرهیز کنند.

 

فیلم جراحی گوش توسط بهترین جراح گوش تهران

 

خطرات و عوارض عمل گوش

 • دائمی بودن جای زخم و بخیه
 • ایجاد عدم تقارن میان گوش ها
 • بی حسی دائمی گوش و نواحی اطراف آن
 • اعمال تغییرات بیش از اندازه در گوش و عقب نشینی گوش ها
 • خطر بروز عفونت و خونریزی در محل بخیه ها

سن منناسب برای جراحی زیبایی گوش

معمولا در سنین پایین این جراحی زیبایی گوش انجام می شود حدود 5 سالگی اما در برخی هنگامی که رشد گوش ها کامل شده باشد اما در برخی از موارد ممکن است بزرگسالانی که در کودکی این عمل کردن گوش را انجام نداده اند یا در سنین بزرگسالی با ظاهر گوش ها مشکل دارند برای انجام اتوپلاستی اقدام نمایند.
علاوه بر شرایط سنی بودن در سلامت جسمی کامل قرار داشته باشند و بزرگسالان نیز نباید سیگاری باشند یا پیش از انجام پروسه باید آن را ترک کنند.

شنوایی بعد از عمل گوش

یکی از متداول ترین و پر تکرار ترین سوالاتی که افراد از پزشکان می پرسند این است که ایا ممکن است بعد از جراحی گوش ، شنوایی ما کم شود یا به طور کل از دست رود؟ این سوال به دلیل ترس افراد از انجام جراحی زیبایی گوش می باشد ، چرا که گوش ها عضوی حساس و مهم در بدن هستند و باعث می شوند تا ما صدای اطراف خود را به خوبی بشنویم و از آن ها لذت ببریم. اما در پاسخ به سوال متقاضیان عمل اتوپلاستی باید بگویم که انجام عمل زیبایی گوش هیچ تاثیری بر روی شنوایی شما نمی گذارد ، چرا که ساز و کاری که گوش انسان برای شنیدن صدای اطراف طی می کند ، متاثر از گوش میانی و داخلی است.

صدا ها از طریق کانال شنوایی خارجی که پرده صماخ نامیده می شوند ، عبور می کند ، به پرده گوش و استخوانچه می رسد و قبل از آن که صدا به مغز منتقل شود ، صدا به حلزون گوش می رسد و در نهایت متوجه صدا ها می شود. تنگ شدن یا ایجاد اختلال در افرادی که شکاف گوش آن ها به کانال شنوایی بیرون نزدیک شده است ، می تواند بر روی شنوایی افراد تاثییرات کوچک و بزرگی داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که در طی انجام عمل زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی تنها قرار است بر روی فرم و ظاهر گوش با در نظر داشتن آناتومی گوش تغییراتی ایجاد شود که این تغییرات هیچ نوع تاثیری بر روی گوش ها نداشته و ندارند.

تنها پس از عمل گوش به دلیل قرار گرفتن پانسمان و هد بند بر روی گوش ممکن است کمی شنوایی شما کاهش یابد که این مسئله طبیعی بوده و بعد از باز کردن پانسمان ها ، قدرت شنوایی شما باز می گردد.

 

فیلم اتوپلاستی با بیحسی موضعی در مطب دکتر یابری

 

آیا رشد گوش ها در کودکان نتایج اتوپلاستی را تغییر می دهد؟

زمانی که مطب مربوط به سن مناسب برای انجام عمل زیبایی گوش را می خوانید ، ممکن است این سوال برایتان به وجود اید که آیا با رشد کودک نتایج عمل گوش تغییر می کند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال دکتر راضیه یابری بهترین و متبحر ترین جراح گوش تهران ، می گویند خیر ، در این تکنیک غضروف های گوش کاملا تغییر شکل داده می شوند.

در فرایند رشد ف غضروف ها به حالت فعلی رشد خواهند کرد نه به حالتی که کودک با آن به دنیا آمده است. به همین دلیل احتمال اینکه بعد از انجام عمل جراحی گوش ، حالت گوش ها تغییر کند بسیار کم و نادر می باشد. از همین رو کسانی که در سنین پایین یعنی 5 سالگی عمل گوش های برجسته را انجام داده اند در بزرگسالی نیازی به انجام جراحی دوباره گوش ها نخواهند داشت.

عزیزانی که در تهران زندگی می کنند و قصد دارند عمل گوش را در تهران انجام دهند می توانند برای بهره مند شدن از بهترین نتایج و باکیفیت ترین خدمات به مطب دکتر راضیه یابری بهترین جراح گوش تهران واقع در خیابان مطهری مراجعه نمایند.

هزینه عمل گوش در سال 1401 تهران

مواردی مانند تخصص و مهارت جراح، مرکز جراحی و پرسنل بیهوشی و داروها و آزمایشات تجویز شده در تعیین هزینه عمل زیبایی گوش تاثیر گذارند. اگر اتوپلاستی با هدف بهبود ناهنجاری های مادرزادی انجام شود ممکن است بیمه درمانی فرد هزینه آن را تقبل کند. جراحی کردن گوش صرفاً با هدف زیبایی، توسط بیمه درمانی تحت پوشش قرار نمی گیرد. برای اطلاع دقیق از هزینه های جراحی گوش با بهترین جراح ماهر و متخصص گوش و حلق و بینی تهران مشورت نمایید.

 

 

سوالات متداول

 • آیا نتیجه این جراحی دائمی می باشد ؟

هنگامی که عمل گوش را انجام می دهید معمولا نتایجی دائمی در انتظار شما خواهد بود و نیازی به جراحی ترمیمی وجود ندارد.

 • انجام اتوپلاستی چه فوایدی دارد ؟

بعد از انجام جراحی کردن کوش ف ظاهر چهره بسیار متقارن شده و بهبود می یابد. بهتر شدن ظاهر موجب می شود که کودکان و بزرگسالان بتوانند با اعتماد به نفس بسیار بالاتر در امکان عمومی ، دورهمی ها و همایش ها حضور پیدا کنند در نتیجه این موضوع برروی روحیه آنها تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

آیا مشاهده نتیجه عمل زیبایی گوش بلافاصله ممکن است؟

بعد از اینکه بهترین جراح گوش  تهران پانسمان را باز می کند زمانی است که می توانید نتیجه جراحی گوش را به خوبی مشاهده کنید فقط در نظر داشته باشید که وجود مقادیری ورم در گوش کاملا طبیعی است و با رعایت نکات ریکاوری به طور کامل بعد از گذشت این زمان می توانید نتیجه را به طور کامل مشاهده نمایید.

 • آیا جراحی گوش تاثیری بر شنوایی می گذارد؟

اتوپلاستی یک روش اصلاحی و قرینه سازی برای ظاهر گوش هایی است نازیبا هستند این پروسه تغییراتی را بر روی قسمت خارجی گوش اعمال می کند و اثری برروی شنوایی نخواهد گذاشت وجراح گوش این عمل را صرفا با اهداف زیبایی برای افراد انجام می دهد.