از آن جایی که چشم ها نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت دارند ، بلفاروپلاستی یا جراحی پلک ، که یک عمل جراحی زیبایی با هدف بهبود ظاهر پلک ها و جوانسازی نواحی اطراف چشم می باشد ، طرفداران بسیاری دارد.

این جراحی که می تواند بر روی یکی از پلک های پایینی یا بالای و یا هر دوی آن ها انجام شود ، علاوه بر زیباسازی و جوانسازی چشم ها ، می تواند مشکلات عملکردی پلک ها را نیز درمان کند. در این مقاله به بررسی صفر تا صد جراحی زیبایی پلک می پردازیم.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست ؟

کار اصلی عمل جراحی پلک ، ترمیم پلک ها و رفع افتادگی آن ها از طریق برداشتن پوست ، چربی یا ماهیچه های اضافی می باشد. با بالاتر رفتن سن و شروع روند تدریجی پیری ، کشیده شدن پلک ها سبب تضعیف ماهیچه های پشتیبان آن ها می شود. این امر موجب می شود ، که چربی های اضافی در زیر یا بالای پلک های شما تجمع پیدا کرده و باعث پیرتر به نظر رسیدن شما ، به دلیل افتادگی لبه های بالایی یا کیسه های زیر چشم یا افتادگی ابرو ، شوند.

همچنین پوست اضافی اطراف چشم ، سبب کاهش دید محیطی شما ، به ویژه در قسمت های بالایی و بیرونی میدان دید می شوند. یکی از فواید بلفاروپلاستی ، کاهش مشکلات بینایی با جوان سازی پلک هاست.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی پلک

چنانچه ویژگی های زیر را داشته باشید ، کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی محسوب می شوید :

 1. از نظر جسمانی در سلامت کامل بوده ، و مشکل چشمی جدی دیگری نداشته باشید.
 2. سیگار نمی کشید.
 3. دارای اهداف واقع بینانه در خصوص جراحی باشید.

کاربردهای بلفاروپلاستی

در درمان موارد زیر جراحی پلک می تواند موثر واقع شود :

 • رفع اختلالات بینایی و جوانسازی پلک بالا ، از طریق برداشتن پوست شل یا آویزان چند لایه
 • تجمع رسوبات چربی که به شکل پف پلک ظاهر می شوند.
 • رفع کیسه های زیر چشم
 • رفع افتادگی پلک پایین
 • برداشتن پوست های اضافی پلک پایین و از بین بردن چین و چروک های آن

گاهی بلفاروپلاستی با روندهای دیگر زیبایی مانند لیفت ابرو ، لیفت صورت یا جوانسازی پوست ، به صورت همزمان انجام می شود و فرد پس از جراحی ، تغییرات شگفت انگیزی را مشاهده خواهد نمود.

بلفاروپلاستی

آمادگی برای جراحی زیبایی پلک

قبل از اینکه برای انجام بلفاروپلاستی برنامه ریزی کنید ، لازم است بهترین جراح و متخصص زیبایی را انتخاب نموده و در جلسه مشاوره قبل از جراحی ، حضور یابید. در این جلسه پزشک درباره موضوعات زیر با شما به گفتگو می پردازد :

سوابق پزشکی شما

در جلسه مشاوره پزشک برای آشنایی با تاریخچه و سوابق پزشکی شما ، سوالاتی در زمینه سابقه جراحی های چشم قبلی و یا سابقه ابتلا به بیماری های چشمی ، آلرژی ، مشکلات گردش خون ، دیابت و یا مشکلات تیروئید از شما خواهد پرسید. همچنین در خصوص نحوه استفاده از داروها ، مکمل ها ، الکل و دخانیات از شما پرس و جو می کند.

اطلاع از اهداف و انتظارات شما از جراحی

بهتر است در جلسه مشاوره در خصوص انتظارات خود از نتیجه جراحی ، با جراح زیبایی خود صادقانه گفتگو کنید. در این صورت جراح می تواند به شما بگوید ، که این روند مناسب شماست یا خیر. البته باید از نتایج جراحی انتظار معقولی داشته باشید ، تا بتوانید یک عمل زیبایی موفقیت آمیز را پشت سر بگذارید.

معاینات

قبل از جراحی ، پزشک به صورت کامل به معاینه چشم های شما می پردازد و دید محیطی شما را نیز آزمایش می کند.

همچنین قبل از جراحی لازم است ، آزمایشاتی را که جراحتان تجویز می کند ، انجام داده و نتیجه را به اطلاع او برسانید.

عکس گرفتن از پلک ها

برای مواردی چون برنامه ریزی برای جراحی ، بررسی نتایج جراحی پلک بعد از عمل و مقایسه آن و پشتیبانی از ادعای بیمه ، در مطب از زوایای مختلف از چشمان شما عکس گرفته می شود.

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

لازم است قبل از جراحی پلک موارد زیر را نیز رعایت نمایید :

 1. از مصرف داروهای ضد التهاب ، ضد انعقاد خون و مکمل های گیاهی ، که ممکن است موجب بروز خونریزی در هنگام جراحی شوند ، خودداری کنید.
 2. برای اینکه روند بهبودی شما با اختلال مواجه نشود ، از مدتی قبل از جراحی تا مدتی پس از آن ، از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 3. بهتر است از شخصی بخواهید شما را در هنگام جراحی همراهی کرده ، و در صورت ضرورت شب بعد از عمل کنار شما بماند.

روند جراحی بلفاروپلاستی

مراحل عمل زیبایی پلک عبارتند از :

بیهوشی

انتخاب روش مناسب بیهوشی ، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ، توسط جراح شما انتخاب می شود.

برش های جراحی

برای انجام عمل ، برش هایی بر روی پلک بالایی یا پایینی یا هر دوی پلک ها ، با توجه به ضرورت ایجاد می شود. البته برش ها در نواحی است که پس از عمل ، در ساختارهای طبیعی پلک پنهان شده و اسکاری از خود بر جای نگذارند.

بستن برش ها

به کمک بخیه ها جراح اقدام به بستن برش ها می نماید. در صورتی که بخیه ها جذبی باشند ، خودبخود از بین می روند ؛ ولی در موارد استفاده از بخیه های غیر جذبی ، لازم است پس از گذشت یک هفته برای کشیدن بخیه ها به مطب جراح مراجعه نمایید.

بلفاروپلاستی

نتایج جراحی پلک

بیشتر افراد پس از انجام عمل بلفاروپلاستی ، از رضایت کامل برخوردارند. کبودی و تورم ایجاد شده ، معمولا بعد از 10 الی 14 روز فروکش می کند. ولی ممکن است لازم باشد ، تا ماه ها از زخم های روی پلک ها مراقبت نمایید. نتایج حاصل از عمل زیبایی پلک ، طولانی مدت می باشد. رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک می تواند در تسریع بهبودی به شما کمک کند.

هزینه عمل پلک

هزینه بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی چون تجربه جراح ، محل انجام جراحی ، روندهای زیبایی همزمان و … بستگی دارد. تعیین هزینه دقیق جراحی ، توسط جراح و متخصص پلاستیک و زیبایی انجام می شود. این جراحی اگر با هدف زیبایی انجام شود ، توسط شرکت های بیمه تحت پوشش قرار نمی گیرد. ولی در مواردی که بلفاروپلاستی برای بازگرداندن میدان دید طبیعی انجام شود ، جنبه درمانی داشته و مشمول بیمه می شود.