امروزه تزریق بوتاکس به یکی از پر طرفدارترین روش های غیر جراحی ، برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک های آن مبدل گردیده است. بوتاکس علاوه بر اینکه یکی از بهترین روش ها در زیباسازی و جوانسازی صورت به حساب می آید ، دارای جنبه های درمانی در پزشکی نیز می باشد. در این مقاله دکتر راضیه یابری  بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی دارای بورد تخصصی ، شما را به صورت کامل با صفر تا صد تزریق بوتاکس آشنا می نمایند.

 

تزریق بوتاکس - دکتر یابری

بوتاکس چیست ؟

یکی از انواع پروتئینی به نام نوروتاکسین ، بوتاکس (Botox) می باشد. بوتاکس در حقیقت نامی تجاری برای سم بوتولینوم است ، که توسط باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. تزریق بوتاکس یکی از کم تهاجمی ترین روش ها برای جوانسازی پوست است ، که با فلج کردن موقتی عضلات سبب از بین رفتن یا کاهش خطوط و چین و چروک های پوست می شود.

مکانیزم اثر تزریق بوتاکس چگونه است ؟

حرکت بیش از اندازه ماهیچه ها و جمع شدن پوست ، به مرور زمان می تواند سبب ایجاد چین و چروک های صورت شود. برای اینکه صورتی زیبا و جوان داشته باشیم ، کافیست با کم تر کردن حرکت ماهیچه ها ، از ظهور چین و چروک ها جلوگیری کنیم. بوتاکس دارو و سمی قوی است ، که با فلج موقتی ماهیچه ها ، آن ها را از ایجاد حرکات اضافی ، که سبب پدیدار شدن چین و چروک ها می شود ، باز می دارد.

کاربردهای بوتاکس

کاهش یا از بین بردن چین و چروک های پوست ، اصلی ترین کاربرد تزریق ژل و بوتاکس می باشد. البته کاربردهای بوتاکس در دو دسته زیبایی و درمانی جای می گیرند ، که در ادامه مقاله آن ها را بررسی می کنیم.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

از مهمترین جنبه های زیبایی بوتاکس می توان موارد زیر را نام برد :

 • درمان چین و چروک های خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها
 • از بین بردن خط اخم بین ابروها
 • از بین بردن خطوط افقی بر روی پیشانی
 • رفع چین و چروک ها در ناحیه گردن
 • بالا بردن گوشه های لب
 • فرم دهی و بالا بردن بینی

 

تزریق بوتاکس- دکتر یابری

کاربردهای بوتاکس در پزشکی

یکی از مهمترین جنبه های تزریق بوتاکس ، جنبه درمانی آن می باشد. از بوتاکس در پزشکی در درمان مشکلات زیر استفاده می شود :

 1. میگرن های مزمن
 2. اسپاسم عضلات چشم و گردن
 3. انحراف چشم
 4. پرش عضلات چشم یا پرش پلک
 5. تعریق بیش از اندازه در نواحی زیر بغل و کف دست
 6. بی اختیاری ادراری یا بیش فعالی مثانه
 7. اختلالات عصبی چون فلج مغزی

چه آمادگی هایی برای تزریق بوتاکس لازم است ؟

 • پیش از هرچیزی باید ابتدا یک پزشک خوب را برای تزریق بوتاکس انتخاب نمایید زیرا یک تزریق کاملا ایمن و کم عارضه می تواند تحت نظر یک پزشک با تجربه در این زمینه انجام شود. تزریق بوتاکس توسط افراد بی تجربه ممکن است خطرناک باشد و اشتباه صورت بگیرد بنابراین پیش از هر اقدامی باید در مورد تجربه و تخصص پزشک اطمینان حاصل نمایید و پس از انتخاب دکتر به جلسه مشاوره با وی بروید.
 • در جلسه مشاوره بوتاکس پزشک در مورد اقداماتی که لازم است پیش از تزریق بوتاکس رعایت نمایید که شامل قطع کردن داروها و برخی از مکمل ها می باشد با شما صحبت می کند. مصرف برخی از داروها مانند داروهای رقیق کننده خون قادر است ریسک تورم و کبودی را در ناحیه تزریق افزایش دهد.
 • علاوه بر اینها مصرف الکل می تواند به قرمز شدن و کبودی بیانجامد به همین دلیل باید 24 ساعت پیش از پروسه تزریق بوتاکس از نوشیدن ان خودداری کنید.

آیا تزریق بوتاکس روشی ایمن است ؟

این روش دارای تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA می باشد. از این رو بعنوان روشی ایمن و بی خطر در درمان چین و چروک ها ، شناخته می شود و از طریق مسدود کردن سیگنال های ارسال شده به ماهیچه ها ، با فلج موقتی آن ها از انقباضشان جلوگیری می کند. تزریق بوتاکس توسط متخصص ماهر و با تجربه ، با شل کردن کنترل شده عضلات ، به از بین رفتن چین و چروک ها کمک می کند.

ماندگاری بوتاکس

به صورت کلی تزریق بوتاکس معمولا 4 تا 6 ماه ، دارای ماندگاری بوده و پس از آن نیاز به تزریق مجدد دارد. البته عوامل زیر سبب می شود ، مدت زمان ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف متفاوت باشد :

 • سن زیباجو
 • میزان انعطاف پذیری پوست یا خاصیت ارتجاعی آن
 • شدت یا عمق خطوط و چین و چروک های پوست
 • ناحیه تحت درمان بوتاکس
 • دوز یا میزان بوتاکس تزریق شده

 

تزریق بوتاکس - دکتر یابری

هزینه تزریق بوتاکس

در تعیین قیمت بوتاکس فاکتورهای متعددی دخیل هستند. برخی از عوامل موثر در هزینه تزریق بوتاکس موارد زیر هستند :

برند بوتاکس

یکی از عوامل موثر بر قیمت بوتاکس ، نوسانات ارزی می باشد. نوع برند بوتاکس یا وارداتی بودن آن ، سبب می شود که قیمت درمان با این دارو نیز متفاوت باشد. بعنوان مثال برند بوتاکس دیسپورت ، بعنوان یکی از گران ترین برندهای بوتاکس شناخته می شود.

ناحیه درمان

در نواحی مختلف صورت یا بدن دوز متفاوتی  تزریق می شود. هر چه بوتاکس با دوز بالاتری تزریق شود ، به تبع هزینه بیشتری را نیز به دنبال خواهد داشت.

میزان بوتاکس مورد استفاده ( عمق چین و چروک ها )

یکی دیگر از عوامل مهم تعیین قیمت بوتاکس ، شدت چین و چروک ها و عمق خطوط پوستی می باشد. شدیدتر بودن چین و چروک ها ، نیاز به  دوزهای بالاتر دارد ، که این امر سبب افزایش هزینه تزریق بوتاکس می شود.

سوالات متداول در مورد تزریق بوتاکس

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

خانم هایی که در دوره بارداری یا شیردهی می باشند نمی بایست بوتاکس تزریق کنند.
افرادی که به بیماری های عصبی و عضلانی هستند.
اشخاص که دارای ماهیچه های ضعیف در صورت هستند یا پلکهای انها دچار افتادگی است.(افراد مبتلا به پتوزیس)

چه تفاوتی مابین بوتاکس و فیلر وجود دارد ؟

عملکرد بوتاکس متوقف کردن ماهیچه ها جهت کاهش چین و چروکها و عملکرد فیلرها حجم دهی می باشد و از این بابت از لحاظ کاربرد با یکدیگر مشابه می باشند .

معمولا چه مدت زمانی برای مشاهده نتیجه نهایی لازم می باشد ؟

حدود 24 الی 72 ساعت برای اثرگذاری بوتاکس زمان لازم است . معمولا با گذشت 5 روز از تزریق می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.