کاربرد تزریق ژل و بوتاکس چیست ؟ هیچکس دوست ندارد پیر به نظر برسد و نمایان شدن چین وچروک ها بر روی صورت برای هیچکس خوشایند نیست. بنابراین مردم این روزها انواع اقدامات را برای داشتن چهره جوان انجام می دهند. دکتر راضیه یابری جراح و متخصص گوش، حلق و بینی در تهران انواع خدمات جوانسازی پوست را ارائه می نماید.

تزریق ژل و بوتاکس

امروزه محصولات قابل تزریق در حوزه روندهای زیبایی بدون جراحی، شهرت بسیاری یافته اند. اگر شما در فکر انجام درمان های زیبایی برای خلاص شدن از شر چین و چروک ها هستید، تزریق بوتاکس و ژل گزینه های انتخابی بسیار مناسبی برای شما محسوب می شوند.

هر دو تکنیک از طریق تزریق، انتقال یافته و برای درمان چین و چروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرند، ولی اگر فکر می کنید که این دو مشابه یکدیگرند اشتباه کرده اید.

بوتاکس یک ریلکس کننده ماهیچه است که برای درمان چین وچروک های ایجاد شده در اثر حرکت ماهیچه، استفاده می شود. در حالی که فیلرهای پوستی در زیرپوست تزریق می شوند و حجم بیشتری را به پوست اضافه کرده و آن را پر تر می کنند.

بوتاکس بهترین گزینه برای کاهش چین و چروک هایی است که در اثر حرکت صورت ایجاد شده اند.

فیلرها برای تحریک تولید کلاژن در پوست مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو روند، بدون درد بوده و نیازی به بی حسی ندارند. با این وجود اگر نگران دردناک بودن تزریق هستید، می توانید از پزشک درخواست استفاده از بی حسی را کنید. همچنین هر دو درمان موقتی هستند و بر حسب نوع و کیفیت ماده استفاده شده، برای یک دوره زمانی خاص ماندگارمی باشند.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولینوم است. این نوروتوکسین توسط باکتری تولید می شود و در جراحی پلاستیک به عنوان یک ریلکس کننده ماهیچه، برای درمان چین و چروک های دینامیک ناشی از تاثیر بر روی ماهیچه ها استفاده می شود.

فیلر چیست ؟

فیلرهای پوستی موادی ژل مانند هستند. همانطورکه از نامشان پیداست، آن ها در زیر پوست برای بازیابی حجم از دست رفته ناشی از بالا رفتن سن تزریق می شوند.

بوتاکس چگونه عمل می کند ؟

بعد از تزریق بوتاکس در پوست، این ماده شروع به مسدود کردن سیگنال های عصبی از ماهیچه هدف می کند. مسدود شدن سیگنال ها، ماهیچه را فلج کرده و آن را فریز می کند. بعد از فلج شدن ماهیچه، چین و چروک ها کاهش می یابند و حتی در برخی موارد ناپدید می شوند.

تزریق ژل و بوتاکس

فیلرها چگونه عمل می کنند ؟

ترکیب فیلرهای پوستی، در فیلرهای مختلف متفاوت است، ولی اصل پایه، مشابه می باشد. آن ها بر روی ماهیچه ها اثر نمی کنند و تنها حجم از دست رفته ناشی از بالا رفتن سن را جبران می نمایند. امروزه در بیشتر فیلرها به جای کلاژن از هیالورونیک اسید استفاده می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که آن ها تولید کلاژن را نیز تحریک می نمایند.

تاثیرگذاری بوتاکس و ژل

اگرچه نتایج در بیماران مختلف متفاوت است، ولی هر دو تکنیک به عنوان روندهای بسیار موثر در نظر گرفته می شوند. اگر بعد از تزریق بوتاکس متوجه تغییری نشدید نگران نباشید، چون حدوداً 1 هفته تا زمان نمایان شدن نتایج زمان مورد نیاز است.

نتایج تا چه اندازه طبیعی است ؟

ایجاد نتایج طبیعی به فاکتورهایی از قبیل کمیت مواد قابل تزریق استفاده شده و تجربه پزشک بستگی دارد. انتخاب یک پزشک باتجربه، برای اجرای روند بسیار مهم است، چون بوتاکس و فیلر، هر دو روندهای ظریف و حساس بوده و به تخصص برای دستیابی به نتایج طبیعی نیاز دارند. حتماً در خصوص انتظارات خود از درمان با پزشک گفتگو کنید.

تزریق ژل و بوتاکس

نتایج بوتاکس در مقایسه با فیلر چقدر ماندگار است ؟

هر دو روند، نتایج موقتی را ارائه می دهند. نتایج بوتاکس معمولاً 4 تا 6 ماه ماندگار است. در فیلرها این امر اندکی پیچیده تر است چون مدت زمان ماندگاری، به ترکیب فیلر وابسته است. نتیجه فیلرهای کلسیم هیدروکسی لاپاتیت تا 18 ماه، فیلرهای کلاژن تا 4 ماه و هیالورونیک اسید 6 تا 12 ماه ماندگار است.

چه کسانی داوطلب ایده آل بوتاکس و فیلر هستند ؟

قبل از انتخاب روند، باید انتظارات خود را از درمان مشخص کنید. اگر می خواهید ناحیه درمان، حجیم و پر شود، فیلر گزینه انتخابی مناسب است. اگر می خواهید چین و چروک های صورت خود را صاف کنید، بوتاکس گزینه پیشنهادی خواهد بود.

داوطلب ایده آل برای بوتاکس، بیماران بالغی هستند که از نظر فیزیکی سالم بوده و سابقه بیماری های عصبی ماهیچه ای ندارند. همچنین بیماران دارای انتظارات منطقی نیز داوطلب خوبی برای درمان بوتاکس محسوب می شوند.

اگر میخواهید بدانید که آیا داوطلب خوبی برای درمان فیلر هستید، باید یک فرد بالغ و غیر سیگاری باشید. همچنین باید نسبت به حفظ مراقبت صحیح از پوست خود نیز متعهد باشید.

تزریق ژل و بوتاکس

مزایای تزریق فیلر یا ژل

  • روند سریع بوده و معمولاً 30 دقیقه طول می کشد.
  • نتایج بلافاصله نمایان می شوند.
  • زمان ریکاوری مورد نیاز نمی باشد و می توانید چند ساعت بعد از درمان، فعالیت های روزمره تان را از سر بگیرید.
  • روند دردناک نبوده و نیازی به استفاده از داروی مسکن ندارید.
  • اگر از نتیجه درمان راضی نبودید به راحتی قابل برگشت می باشد.

مزایای تزریق بوتاکس

  • روند سریع بوده و اغلب 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.
  • نتایج به سرعت و اغلب چند روز پس از درمان نمایان می شود.

هزینه بوتاکس و فیلرها

هزینه هر دو درمان به نوع و برند آن ها بستگی دارد. به طورکلی وقتی هزینه تزریق ژل و بوتاکس را مقایسه می کنیم، می بینیم که هزینه فیلرها نسبت به بوتاکس بیشتر است.هزینه فیلرها بر حسب ناحیه تزریق نیز متفاوت است. برای مثال درمان گونه ها گران تر از تزریق ژل به لب می باشد.