ساختار بینی استخوانی شبیه به یک هرم است. بینی های استخوانی، دارای پوست نازک تری در مقایسه با بینی های گوشتی هستند و نسبت به بینی های گوشتی از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند. بنابراین اصلاح یک بینی استخونی برای جراح خوبی همچون دکتر راضیه یابری آسان تر بوده و نتایج نهایی جراحی بینی استخوانی بهتر خواهد بود. یک جراح بینی خوب می تواند با جراحی مشکلات بینی استخوانی را درمان کند. بینی کج و بینی قوز دار در گروه بینی های استخوانی قرار می گیرند. در جراحی بینی جراح بر روی پل بینی تمرکز می نماید. نوع و انعطاف پذیری پوست نیز نقش مهمی در جراحی ایفا می کنند. بر حسب نوع بینی بیمار، جراح می تواند غضروف بینی را کاهش داده یا افزایش دهد.

 

جراحی بینی استخوانی

 

درجه کشش پوست، فاکتور مهمی است که باید در جراحی بینی استخوانی مد نظر قرار داده شود. از آنجایی که پوست در بینی های گوشتی دارای کشش زیادی نمی باشد، جراحی بینی در بینی های گوشتی در مقایسه با بینی های استخوانی تاثیر کمتری را بر جای می گذارد. بنابراین اگر شما بینی گوشتی دارید و می خواهید تحت جراحی بینی قرار بگیرید، بهتر است یک جراح متخصص و دارای تجربه و مهارت بالا را بیابید.

جراحی بینی استخوانی چگونه قوز بینی را درمان می کند؟

رایج ترین روش برای برداشتن قوز بینی، اوستئوتوم نامیده می شود. اوستئوتوم یک قلم جراحی برای برش دادن استخوان می باشد که در زیر پوست بینی قرار داده می شود و به آرامی و با ملایمت قوز اضافی بینی را برش داده و بر می دارد. وقتی قوز بینی کاهش داده شد، تمام انحناها و ناهمواری های آن با یک سوهان پزشکی به نام رسپ اصلاح می شود.

پل بینی پهن

یکی از قابل توجه ترین مشکلات بینی، داشتن پل پهن خصوصاً از نمای روبرو می باشد.  این پهنی نامطلوب را اغلب می توان با استفاده از تکنیکی به نام اوستئوتومی درمان نمود. این روش شامل ایجاد شکستگی های کنترل شده در استخوان می باشد که باعث قرار گرفتن استخوان در موقعیتی رو به داخل شده و بینی را نازک تر می نماید.

اوستئوتومی چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم اوستئوتومی با یک اسکنه یا قلم تراش دهی به نام اوستئوتومی انجام می شود. در این روند، برش های کنترل شده ای در استخوان بینی، به منظور ایجاد قابلیت حرکت دادن کافی برای تغییر موقعیت استخوان ایجاد می شود. اوستئوتومی معمولاً بعد از برداشتن قوز بینی انجام می شود؛ حتی اگر قبل از جراحی بینی استخوانی ، قوز بینی، پهن بنظر نیاید. این بدان معناست که استخوان پهن بینی بعد از برداشتن قوز، همچنان بیشتر از حد نرمال، پهن بنظر می رسد. این همچنین به جراح بینی این امکان را می دهد تا ناهنجاری کام باز را که بیش از حد صاف است درمان نماید.

 

بینی کج

یکی از رایج ترین مشکلات در طول جراحی، صاف کردن بینی کج است.  چندین فاکتور در این جراحی دخیل بوده و آن را به یک جراحی چالش برانگیز تبدیل می نماید. اولین فاکتور داشتن خاطره بد از یک استخوان و غضروف بینی کج است . دومین فاکتور، تغییر موقعیت بینی کج و ایجاد یک ساختار متقارن در آن می باشد.

بینی کج چگونه درمان می شود؟

در بسیاری موارد، جراحی بینی تنها برای بهبود شکل ظاهری بینی و تقارن صورت انجام نمی شود. یک بینی کج نه تنها بر روی تقارن صورت اثر می گذارد، بلکه در بسیاری موارد مشکلات تنفسی را نیز موجب می شود.

اطلاعات کلی درباره بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی را می توان تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. تکنیک های مختلفی برای کاهش پهنای بینی استخوانی وجود دارد. رایج ترین روش، بریدن استخوان جانبی بینی و هل دادن آن به سمت داخل بینی می باشد. شما باید حداقل برای 1 تا 3 هفته بعد از جراحی از اسپلینت بینی استفاده کنید. کبودی و تورم تا 1 هفته بعد از جراحی ادامه خواهد داشت. طول مدت ریکاوری، بر حسب ویژگی های جراحی، بین 1 تا 2 هفته متغیر می باشد و نتایج جراحی پس از انجام این روند، در یک دوره بین 1 تا 3 ماه قابل مشاهده خواهد بود.

مزایای جراحی بینی استخوانی چیست؟

افرادی که از شکل ظاهری بینی خود ناراضی هستند، می توانند از جراحی بینی بهره مند شوند.متاسفانه بسیاری از بیماران رینوپلاستی به دلیل داشتن دغدغه هایی درباره اندازه و شکل بینی شان از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند. بنابراین جراحی بینی راه حل خوبی برای حل این مشکل در این دسته از افراد می باشد. زمانی که این افراد تحت جراحی بینی قرار می گیرند، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار می شوند.برخی افراد دارای مشکلات تنفسی می باشند. جراحی بینی می تواند مشکلات تنفسی این افراد از قبیل خر خر کردن در هنگام خواب را نیز رفع نماید.

تمیز کردن بینی پس از جراحی بینی استخوانی

 • این امکان وجود دارد که به مدت 3 تا 4 روز پس از جراحی، از حفره های بینی ترشحات خونابه مختصری داشته باشید که کاملاً طبیعی می باشد. با کمک یک دستمال، ترشحاتی که در پشت لب تان وجود دارد را با فشاری بسیار ملایم پاک نمایید.
 • مراقب باشید که به هیچ عنوان از جسم خارجی برای تمیز کردن بینی تان بهره نگیرید، از دستمال کشیدن، وارد کردن فشار به پره های بینی و وارد نمودن هر جسم خارجی به درون بینی خودداری کنید.
 • از وارد کردن فشار به بینی از زیر لب، هنگام مسواک زدن دندان های فک بالا اجتناب نمایید.
 • اگر به دستگاه بخور سرد دسترسی دارید توصیه می شود که از آن در فاصله 1 متری خود، به خصوص حین خواب بهره بگیرید؛ با این کار گلوی تان کمتر خشک شده و احساس تنفس بهتری خواهید داشت.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 1. به مدت 4 ساعت بعد از جراحی به شما اجازه خوردن و آشامیدن داده نخواهد شد؛ در این مدت زمان بدن تحت تاثیر مواد بیهوشی بوده و به همین دلیل امکان دارد فرد با خوردن و آشامیدن دچار حالت تهوع شود.
 2. آشامیدن مقداری آب یا آبمیوه طبیعی بعد از 4 ساعت مانعی ندارد.
 3. بعد از جراحی، به دلیل برش هایی که بر روی پوست و استخوان های بینی صورت می گیرد کمی تورم و کبودی بر روی بینی و نواحی مختلف صورت به ویژه اطراف چشم ها بروز می نماید که کاملاً طبیعی می باشد.
 4. میزان تورم بعد از حدود 2-3 روز به بیشترین حد خود رسیده، بعد از آن به تدریج کاهش یافته و بعد از حدود 1 سال به طور کامل برطرف می شود؛ به همین دلیل است که می گویند نتیجه نهایی جراحی بینی استخوانی بعد از حدود 1 سال قابل مشاهده خواهد بود. البته افرادی با بینی های گوشتی باید توجه داشته باشند که ممکن است این مدت زمان در آن ها بیشتر بوده و حتی ممکن است دو سال نیز به طور انجامد.
 5. کبودی زودتر از تورم و معمولاً بعد از حدود 10 تا 14 روز کاملاً رفع می شود.
 6. مصرف پروتئین و ویتامین موجب تقویت سیستم ایمنی و همچنین ایجاد تسریع در روند بهبود بافت های بدن می شود، از همین رو آن ها را به میزان زیاد در رژیم غذایی تان بگنجانید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی :

 • رژیم غذایی خود را سرشار از مواد غذایی حاوی فیبر زیاد همچون میوه جات و سبزیجات کنید، با این کار نه تنها روند بهبودتان سریع تر می شود بلکه از بروز یبوست ناشی از کم تحرکی نیز جلوگیری به عمل می آید.
 • مصرف نمک و ادویه جات را به حداقل برسانید؛ مصرف نمک به دلیل وجود ماده سدیم در آن موجب تشدید تورم می شود.
 • طی روزهای ابتدایی فقط غذاهای آبکی و نرم که نیاز به جویدن نداشته، به فک بالا و در نتیجه بینی فشار وارد نمی کند میل نمایید.
 • طی مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین کرده و طبق آموزش های ایشان، بر روی بینی خود چسب بزنید.
 • فین نکنید، به میزان زیاد صحبت نکنید و از حرکات شدید صورت مانند خندیدن و گریه کردن بعد از جراحی بینی استخوانی اجتناب نمایید.
 • بهتر است طی 24 ساعت ابتدایی به طور مطلق استراحت داشته و بعد از آن راه رفتن را آغاز کنید در غیر اینصورت احتمال لخته شدن خون در پا و بروز یبوست در شما وجود خواهد داشت.
 • کنترل عطسه کردن سخت و تقریباً غیر ممکن است، اما به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از آن بهتر است هنگام عطسه کردن دهان خود را تا حد ممکن باز نمایید.
 • برای حدود 2 ماه از عینک استفاده نکنید، استفاده از لنز طبی بلامانع می باشد.
 • به پشت بخوابید؛ خوابیدن بر روی شکم و به پهلو، بینی را تحت فشار و در معرض آسیب قرار می دهد.

جراحی بینی ترمیمی در افراد با بینی استخوانی چگونه است؟

جراحی بینی ترمیمی در افراد با بینی‌های استخوانی یک روش جراحی است که با هدف بهبود شکل و عملکرد بینی صورت می‌گیرد. در این نوع جراحی، جراح اقدام به اصلاح و ترمیم قسمت‌های شکسته، منحرف یا عدم هماهنگی در استخوان‌های بینی می‌کند چراکه این موارد سبب بروز اختلالات تنفسی و کاهش زیبایی ظاهر در زیبا جویان شده است. توجه داشته باشید که برخی افراد پس از جراحی بینی استخوانی اولیه ممکن است با عارضه‌هایی روبه‌رو شوند که نیاز آن‌ها را به جراحی بینی ترمیمی می‌افزاید و همچنین لازم است افراد برای درمان هر عارضه پیش آمده که می‌تواند بر روی تنفس‌شان تأثیر بگذارد اقدام به انجام جراحی بینی ثانویه نمایند. جراحی بینی ترمیمی در افراد با بینی‌های استخوانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کجی یا انحراف استخوان بینی: در این حالت، استخوان بینی به طور نامناسب خم شده یا از محل خود منحرف شده است. جراح می‌تواند با ترمیم و صاف کردن استخوان بینی، آن را به حالت مناسب بازگرداند.
 • شکستگی استخوان بینی: در اثر آسیب، اصطکاک یا ضربه شدید، استخوان بینی می‌تواند شکسته شود. در این صورت، جراح به کمک فناوری‌ها و ابزارهای جراحی مناسب، شکستگی را ترمیم و استخوان بینی را به حالت قبلی بازگرداند.
 • بلوغ ناکافی استخوان بینی: در بعضی از موارد، استخوان بینی از لحاظ رشد و توسعه کامل نشده است. در این صورت، جراح ممکن است با اعمال مناسب و ترمیم بخش‌های ضعیف استخوان بینی، به رشد صحیح آن کمک کند.

نکته: بنابراین دانستید که ممکن است در برخی مواقع بسیار نادر نتیجه جراحی بینی استخوانی با نتایج مطلوب همراه نباشد یا یک حادثه غیر منتظره در نتیجه نهایی تأثیر بگذارد که با عمل بینی ترمیمی بهبود خواهد یافت و افراد به فرم بینی ایده‌آلی دست خواهند یافت.