آیا علی رغم انجام رینوپلاستی هنوز فکر می کنید بینی تان خیلی بزرگ است و اندازه آن را دوست ندارید؟ آیا بینی جدید شما تعادل صورت تان را بهم زده است؟ آیا نوک بینی تان نیاز به پیرایش داشته و از زمانی که جراحی بینی انجام داده اید با مشکلات تنفسی روبرو شده اید؟ در این صورت شما معمولا نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهید داشت. لازم به ذکر است که با انتخاب  بهترین جراح بینی تهران  دکتر راضیه یابری با یکبار جراحی به نتایج رضایت بخش دست پیدا کرده و از جراحی بینی ترمیمی بی نیاز خواهید بود.

 

جراحی بینی ترمیمی - دکتر یابری

 

اگر با هر یک از این رویدادها روبرو شده اید، داوطلب رینوپلاستی ترمیمی محسوب می شوید. شما تنها نیستید؛ علیرغم متغیر بودن آمار، حدود 15 درصد از جراحی های بینی اولیه به یک یا چند دلیل به ترمیم نیاز دارند.

نکاتی که لازم است پیش از جراحی بینی ترمیمی بدانید:

 • در صورتی که بعد از انجام جراحی بینی از ظاهر جدید ان رضایت ندارید بهتر است که جراحی ترمیمی بینی را انجام دهید.این ایرادات ممکن است نقص های در ظاهر یا مشکلات و عدم توانایی در تنفس برای افراد به شمار بروند.
 • این عمل عملی بسیار چالشی می باشد و برای انجام ان باید از پزشکی که تجربه بسیار زیادی در این زمینه دارد کمک بگیرید.
 • سعی کنید توقعات واقع بینانه در مورد جراحی بینی ثانویه داشته باشید .

اقداماتی که باید پیش از عمل ترمیمی بینی انجام دهید :

پس از اینکه به جراحی ترمیمی بینی فکر کنید اقداماتی لازم است که باید انجام دهید از جمله انها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب جراح بینی

برای انجام عمل ترمیمی باید یک جراح بینی پیدا کنید که در زمینه عمل ترمیمی تخصص داشته باشد و بتواند به خوبی این عمل بسیار پر چالش را انجام دهد . اینکار را می توانید با تحقیق کردن در این رابطه در شبکه های اجتماعی و گوگل انجام دهید. به هیچ عنوان در خصوص انتخاب یک جراح بینی خوب عجله نکنید زیرا این عمل به مراتب سخت تر از عمل اولیه شما می باشد.
صبر کردن به مدت یکسال

علاوه بر اینها جراحی بینی ترمیمی نیازمند این مورد است که حداقل یکسال پس از جراحی بینی اولیه آن را انجام دهید. این کار به بهبودی زخم های درون بینی کمک می کند و علاوه بر آن باعث می شود که تورم پس از جراحی تا حدود زیادی برطرف شود.

عوارض احتمالی بعد از جراحی ترمیمی بینی

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم با انتخاب یک جراح بسیار با تجربه و کاربلد قادر هستید از این مساله جلوگیری کنید اما در زیر به برخی از این عارضه های احتمالی اشاره می کنیم:

 1. سربالا شدن نوک بینی در حد نامعمول
 2. هنوز مشکلات تنفسی به طور کامل در فرد برطرف نشده است
 3. فرد خیلی سریع نیاز به یک جراحی مجدد دارد .

استفاده از گرافت در جراحی  ترمیمی بینی

همانطور که می دانید ساختار بینی های گوشتی دارای استخوانها و غضروف هایی ضعیف است بنابراین در جراحی ثانویه جراح بینی با چالش های بسیاری همراه خواهد بود . در بسیاری از موارد نیاز به تغییر در نوک بینی وجود دارد و به همین دلیل برای مستحکم کردن آن باید از گرافت در نوک بینی کمک بگیرند. که معمولا از غضروف دنده ، گوش یا از انواع سیلیکونی انها استفاده می شود.

مزایای جراحی بینی ثانویه

جراحی ترمیمی مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • اصلاح ظاهر غیرطبیعی بینی
 • رفع عدم متقارن بودن سوراخ های بینی
 • از بین بردن قوز بینی که بعد از جراحی اولیه انجام نشده
 • ترمیم نوک بینی
 • ترمیم و بازسازی جمع شدن ناحیه کلوملا
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی به وجود آمده بعد از جراحی بینی
 • جای گذاری گرافت در بینی برای مستحکم کردن آن
 • برطرف کردن سربالا شدن بیش از حد انتظار نوک بینی

چند بار امکان عمل ترمیمی وجود دارد؟

انتخاب یک جراح خوب و باتجربه از همان ابتدای کار باعث می شود که کار به اینجا نرسد اما در صورتی که نیاز به جراحی ترمیمی پیدا کردید حتما در مورد پزشک خود و آمادگی های مورد نیاز قبل از عمل و مراقبت های بعد از آن دقت کنید تا دیگر نیازی به عمل های ترمیمی پیدا نکنید زیرا پوست بینی در تمامی فرم های بینی مناسب نیست مثلا در بینی های گوشتی پوست بینی ضخیم می باشد و دارای غضروف های ضعیف است که این مساله باعث چالشی شدن عمل ثانویه بینی خواهد شد.

روند جراحی بینی ترمیمی

 • روند رینوپلاستی ترمیمی برای افراد مختلف متفاوت است. مشکلات مختلف می تواند در هر ناحیه ای از بینی، از قبیل یک سوم فوقانی، یک سوم تحتانی یا نوک بینی رخ دهد. جراحی بینی ترمیمی شما باید برای درمان دغدغه های تان سفارشی و اختصاصی باشد.
 • رینوپلاستی ترمیمی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و تزریق درون وریدی انجام داد. این جراحی نسبت به رینوپلاستی اول طولانی تر بوده و گاهی تکمیل آن 4 ساعت طول می کشد. در حالی که رینوپلاستی اولیه به 1 یا 2 ساعت زمان نیاز دارد.
 • در طول رینوپلاستی ترمیمی ، هدف بازیابی ساختار و عملکرد می باشد. در برخی موارد جراح تلاش می کند تا تقارن را با اضافه کردن یا کم کردن غضروف دوباره خلق کند. در صورت نیاز غضروف اضافی، از سپتوم بینی، گوش یا یکی از دنده ها گرفته می شود. به طورکلی درمان مشکلات در زمانی که در جراحی اول، غضروف به اندازه کافی برداشته نشده است آسان تر می باشد چون جراح می تواند در جراحی بینی ترمیمی غضروف اضافی را بردارد. بیشتر اوقات رینوپلاستی ترمیمی شامل اضافه کردن غضروف برای بازکردن مسیر عبور هوا یا خلق مجدد شکل و تناسب در صورت می باشد.در رینوپلاستی ترمیمی می توان برش هایی را در داخل بینی (رینوپلاستی بسته)، یا در زیر بینی بین سوراخ های بینی (رینوپلاستی باز) ایجاد نمود.

 

 

ریکاوری رینوپلاستی ترمیمی

 • ریکاوری رینوپلاستی ترمیمی، شبیه به ریکاوری رینوپلاستی اولیه می باشد. گچ گرفتن بینی به کاهش تورم و خونریزی بعد از جراحی کمک می کند، ولی باعث می شود تا زمان قرار داشتن گچ روی بینی، نتوانید از راه بینی نفس بکشید.
 • جراح بینی داروهای مسکن را برای کمک به تسکین درد مرتبط با جراحی برای شما تجویز می کند.
 • در طول چند روز اول بعد از جراحی، مقداری خونریزی خواهید داشت. استفاده از کمپرس سرد در پیشانی می تواند به کاهش تورم کمک کند. بهتر است در هفته اول بعد از جراحی، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده و در طول چند هفته اول بعد از جراحی، از هر گونه آسیب دیدگی در ناحیه بینی خودداری کنید.
 • در دو تا سه هفته بعد از هر نوع رینوپلاستی از فین کردن خودداری کنید.
 • بعد از 7 روز بخیه ها و گچ بینی شما برداشته خواهد شد. بینی شما هنوز متورم است، ولی بعد از 2 هفته بخش عمده ای از تورم فروکش خواهد کرد.

 

جراحی ترمیمی بینی - دکتر یابری

هزینه رینوپلاستی ترمیمی

هزینه جراحی بینی ترمیمی نسبت به رینوپلاستی اولیه بیشتر است. هزینه این جراحی برای جراحان مختلف متفاوت بوده و بر اساس دستمزد جراح، مظنه قیمت کلینیک و سایر موارد متغیر می باشد.

سخن نهایی

بعد از اینکه جراحی ترمیمی بینی را انجام دادید شکل ظاهری و ایرادات ساختاری در بینی تان برطرف خواهد شد و می توانید بینی مورد نظرتان را بعد از عمل مشاهده کنید. در نظر داشته باشید که به دلیل حساسیتی که در این عمل وجود دارد می بایست در رعایت نکات بعد از جراحی دقت لازم را به خرج بدهید و به شدت از بینی تان در برابر هرگونه ضربه مراقبت کنید. مدت زمانی که باید به بینی تان چسب بزنید را حتما از پزشک سوال کنید و به خوبی این نکته را رعایت کنید.برنامه غذایی سالم و مقوی و نوشیدن نوشیدنی هایی سالم را از یاد نبرید تا بهترین نتیجه در انتظارتان باشد.