آیا علی رغم انجام جراحی بینی هنوز فکر می کنید بینی تان خیلی بزرگ است و اندازه آن را دوست ندارید؟ آیا بینی جدید شما تعادل صورت تان را بهم زده است؟ آیا نوک بینی تان نیاز به پیرایش داشته و از زمانی که جراحی بینی انجام داده اید با مشکلات تنفسی روبرو شده اید؟ در این صورت شما معمولا نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهید داشت. لازم به ذکر است که با انتخاب  بهترین جراح بینی تهران  دکتر راضیه یابری با یکبار جراحی به نتایج رضایت بخش دست پیدا کرده و از عمل بینی ترمیمی بی نیاز خواهید بود.

 

جراحی بینی ترمیمی - دکتر یابری

 

اگر با هر یک از این رویدادها روبرو شده اید، داوطلب رینوپلاستی ترمیمی محسوب می شوید. شما تنها نیستید؛ علیرغم متغیر بودن آمار، حدود 15 درصد از جراحی های بینی اولیه به یک یا چند دلیل به ترمیم نیاز دارند.

نکاتی که لازم است پیش از جراحی بینی ترمیمی بدانید:

 • در صورتی که بعد از انجام جراحی بینی از ظاهر جدید ان رضایت ندارید بهتر است که جراحی ترمیمی بینی را انجام دهید.این ایرادات ممکن است نقص های در ظاهر یا مشکلات و عدم توانایی در تنفس برای افراد به شمار بروند.
 • این عمل عملی بسیار چالشی می باشد و برای انجام ان باید از پزشکی که تجربه بسیار زیادی در این زمینه دارد کمک بگیرید.
 • سعی کنید توقعات واقع بینانه در مورد جراحی بینی ثانویه داشته باشید .

اقداماتی که باید پیش از عمل ترمیمی بینی انجام دهید :

پس از اینکه به جراحی بینی ترمیمی فکر کنید اقداماتی لازم است که باید انجام دهید از جمله انها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب جراح و متخصص خوب

برای انجام عمل ترمیمی باید یک جراح بینی پیدا کنید که در زمینه عمل ترمیمی تخصص داشته باشد و بتواند به خوبی این عمل بسیار پر چالش را انجام دهد . اینکار را می توانید با تحقیق کردن در این رابطه در شبکه های اجتماعی و گوگل انجام دهید. به هیچ عنوان در خصوص انتخاب یک جراح بینی خوب عجله نکنید زیرا این عمل به مراتب سخت تر از عمل اولیه شما می باشد.

 • صبر کردن به مدت یکسال

علاوه بر اینها جراحی بینی ترمیمی نیازمند این مورد است که حداقل یکسال پس از جراحی بینی اولیه آن را انجام دهید. این کار به بهبودی زخم های درون بینی کمک می کند و علاوه بر آن باعث می شود که تورم پس از جراحی تا حدود زیادی برطرف شود.

عوارض احتمالی بعد از جراحی ترمیمی بینی

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم با انتخاب یک جراح بسیار با تجربه و کاربلد قادر هستید از این مساله جلوگیری کنید اما در زیر به برخی از این عارضه های احتمالی اشاره می کنیم:

 1. سربالا شدن نوک بینی در حد نامعمول
 2. هنوز مشکلات تنفسی به طور کامل در فرد برطرف نشده است
 3. فرد خیلی سریع نیاز به یک جراحی مجدد دارد .

تأثیر جراحی بینی ثانویه در رفع اسکارها

جراحی بینی ترمیمی معمولاً به منظور اصلاح شکل و اندازه بینی انجام می‌شود و در برخی موارد می‌تواند برای ترمیم اسکارهای موجود نیز مفید باشد. اما تأثیر این جراحی بر اسکارها به میزان متغیری بستگی به موقعیت، اندازه، و نوع اسکار دارد. در بسیاری از موارد، جراحی بینی ترمیمی به تنهایی کافی نیست و ممکن است نیاز به روش‌های ترمیمی دیگر همانند گرافت پوست، استفاده از مواد تزریقی داشته باشد تا اثرات اسکار به حداقل برسد. همچنین، اسکارهای عمیق‌تر و پیچیده‌تر نیاز به توجه ویژه‌تری دارند. در صورتی که تمایل به جراحی بینی ثانویه جهت رفع اسکارها را دارید، مهم است که با یک جراح بینی ماهر مراجعه کنید تا بهترین راهکار برای شما در نظر گرفته شود.

 

 

استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی

همانطور که می دانید ساختار بینی های گوشتی دارای استخوانها و غضروف هایی ضعیف است بنابراین در این عمل بهترین دکتر جراحی بینی ترمیمی تهران یا دیگر شهر های ایران با چالش های بسیاری همراه خواهد بود . در بسیاری از موارد نیاز به تغییر در نوک بینی وجود دارد و به همین دلیل برای مستحکم کردن آن باید از گرافت در نوک بینی کمک بگیرند. که معمولا از غضروف دنده ، گوش یا از انواع سیلیکونی انها استفاده می شود.

مزایای جراحی ثانویه

جراحی بینی ترمیمی مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • اصلاح ظاهر غیرطبیعی بینی
 • رفع عدم متقارن بودن سوراخ های بینی
 • از بین بردن قوز بینی که بعد از جراحی اولیه انجام نشده
 • ترمیم نوک بینی با جراحی بینی ترمیمی
 • ترمیم و بازسازی جمع شدن ناحیه کلوملا
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی به وجود آمده بعد از جراحی بینی
 • جای گذاری گرافت در بینی برای مستحکم کردن آن
 • برطرف کردن سربالا شدن بیش از حد انتظار نوک بینی

چند بار امکان عمل ترمیمی وجود دارد؟

انتخاب یک جراح خوب و باتجربه از همان ابتدای کار باعث می شود که کار به اینجا نرسد اما در صورتی که نیاز به جراحی ترمیمی پیدا کردید حتما در مورد پزشک خود و آمادگی های مورد نیاز قبل از عمل و مراقبت های بعد از آن دقت کنید تا دیگر نیازی به عمل های ترمیمی پیدا نکنید زیرا پوست بینی در تمامی فرم های بینی مناسب نیست مثلا در بینی های گوشتی پوست بینی ضخیم می باشد و دارای غضروف های ضعیف است که این مساله باعث چالشی شدن عمل ثانویه بینی خواهد شد.

روند جراحی بینی ترمیمی

 • روند رینوپلاستی ترمیمی برای افراد مختلف متفاوت است. مشکلات مختلف می تواند در هر ناحیه ای از بینی، از قبیل یک سوم فوقانی، یک سوم تحتانی یا نوک بینی رخ دهد. جراحی بینی ترمیمی شما باید برای درمان دغدغه های تان سفارشی و اختصاصی باشد.
 • رینوپلاستی ترمیمی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و تزریق درون وریدی انجام داد. این جراحی نسبت به رینوپلاستی اول طولانی تر بوده و گاهی تکمیل آن 4 ساعت طول می کشد. در حالی که رینوپلاستی اولیه به 1 یا 2 ساعت زمان نیاز دارد.
 • در طول رینوپلاستی ترمیمی ، هدف بازیابی ساختار و عملکرد می باشد. در برخی موارد جراح تلاش می کند تا تقارن را با اضافه کردن یا کم کردن غضروف دوباره خلق کند. در صورت نیاز غضروف اضافی، از سپتوم بینی، گوش یا یکی از دنده ها گرفته می شود. به طورکلی درمان مشکلات در زمانی که در جراحی اول، غضروف به اندازه کافی برداشته نشده است آسان تر می باشد چون جراح می تواند در جراحی بینی ترمیمی غضروف اضافی را بردارد. بیشتر اوقات رینوپلاستی ترمیمی شامل اضافه کردن غضروف برای بازکردن مسیر عبور هوا یا خلق مجدد شکل و تناسب در صورت می باشد.در رینوپلاستی ترمیمی می توان برش هایی را در داخل بینی (رینوپلاستی بسته)، یا در زیر بینی بین سوراخ های بینی (رینوپلاستی باز) ایجاد نمود.

ریکاوری رینوپلاستی ترمیمی

 • ریکاوری رینوپلاستی ترمیمی، شبیه به ریکاوری رینوپلاستی اولیه می باشد. گچ گرفتن بینی به کاهش تورم و خونریزی بعد از جراحی کمک می کند، ولی باعث می شود تا زمان قرار داشتن گچ روی بینی، نتوانید از راه بینی نفس بکشید.
 • جراح بینی داروهای مسکن را برای کمک به تسکین درد مرتبط با جراحی برای شما تجویز می کند.
 • در طول چند روز اول بعد از جراحی، مقداری خونریزی خواهید داشت. استفاده از کمپرس سرد در پیشانی می تواند به کاهش تورم کمک کند. بهتر است در هفته اول بعد از جراحی بینی ترمیمی در تهران یا دیگر شهر های ایران ، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده و در طول چند هفته اول بعد از جراحی، از هر گونه آسیب دیدگی در ناحیه بینی خودداری کنید.
 • در دو تا سه هفته بعد از هر نوع رینوپلاستی از فین کردن خودداری کنید.
 • بعد از 7 روز بخیه ها و گچ بینی شما برداشته خواهد شد. بینی شما هنوز متورم است، ولی بعد از 2 هفته بخش عمده ای از تورم فروکش خواهد کرد.

پروسه جراحی بینی ترمیمی با چه تکنیکی انجام می‌شود؟

جراحی بینی ترمیمی با استفاده از چندین تکنیک مختلف انجام می‌شود، و انتخاب تکنیک مناسب به ویژگی‌های هر بیمار و اهداف جراحی بستگی دارد.

تکنیک بسته (Closed Rhinoplasty)

در این روش، جراحی بدون ایجاد برش‌های بزرگ و وسیع انجام می‌شود. چراکه برش‌ها در داخل بینی قرار داده می‌شوند و این موضوع باعث مخفی شدن هر گونه برش می‌شود.

تکنیک باز (Open Rhinoplasty)

این تکنیک شامل ایجاد برش افقی کوچک در ناحیه استخوانی بینی است. این برش افقی به جراح این امکان را می‌دهد که به طور کامل به نواحی داخلی بینی دسترسی پیدا کند.

تکنیک تقویت پوست (Skin Graft Rhinoplasty)

در صورت وجود اسکار یا ضعف در پوست بینی، ممکن است از تکنیک گرافت پوست برای جراحی بینی ترمیمی استفاده شود تا پوست سالم از یک منطقه دیگر از بدن به ناحیه آسیب دیده منتقل شود.

 

جراحی ترمیمی بینی - دکتر یابری

 

زمان مناسب برای اقدام به جراحی بینی ترمیمی

همان طور که در قسمت های قبلی گفتیم بهترین زمان برای عمل بینی ترمیمی یک سال پس از رینوپلاستی اولیه می باشد. به دو دلیل که شامل :

 • رفع کامل تورم بینی

جراحی زیبایی بینی با اقداماتی که پزشک در جهت رفع ساختار بینی و نواقص آن ایجاد می کند دچار تورم می شود که میزان آن در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از این ایرادها مانند غیر قرینه بودن سوراخ های بینی و یا بزرگ بودن نوک بینی است که بعد از فروکش شدن ورم به طور کامل رفع می شوند. به همین جهت بهتر است یکسال پس از رفع کامل تورم اقدام به جراحی بینی ترمیمی کرد.

 • بهبود اسکار ناشی از جراحی بینی قبلی

پس از رینوپلاستی ، زخم هایی در ساختار داخلی بینی به وجود می آید به طوری که تحمل جراحی دیگر وجود نخواهد داشت. بعضی مواقع نیز ساختار بینی به قدری ضعیف می شود که هیچ گاه تاب جراحی بینی ثانویه را نخواهد داشت.

آیا جراحی بینی ثانویه با درد همراه است؟

عمل بینی ترمیمی ، مانند همان رینوپلاستی اولیه می باشد. در طول جراحی که فرد هیچ دردی را احساس نمی کند . پس از آن نیز با مصرف مسکن درد حاصل از رینوپلاستی اولیه کاهش می یابد.

کاندیدای جراحی بینی ترمیمی

در صورتی که فردی بخواهد عمل بینی ترمیمی انجام دهد ابتدا باید در سلامت عمومی کامل باشد ، از نتیجه جراحی انتظارات واقع بینانه ای داشته باشد. اشخاصی که با جراحی بینی اولیه شاهد نتیجه مطلوبی نیستند یا از نتیجه عمل زیبایی اولیه مشکلات تنفسی برایشان ایجاد شده ، کاندید مناسبی برای عمل زیبایی بینی ترمیمی می باشند.

بیهوشی در رینوپلاستی ترمیمی

رینوپلاستی ترمیمی اگر نیاز به تغییرات پیچیده ای نداشته باشد اصولا با بی حسی موضعی انجام می شود. در صورتی که مشکلات عملکردی و ظاهری شدیدی در بینی ایجاد شده باشد از غضروف دنده یا لاله گوش برای ترمیم آن استفاده می شود. برای این جراحی بینی ترمیمی به بیهوشی عمومی نیاز است.

سوهان کشیدن پس از ریویژن

به جهت برطرف شدن برآمدگی های جزئی استخوان بعد از عمل زیبایی بینی ، می توان به سوهان کشیدن بینی اقدام کرد. در این صورت ، این سوال برای به ذهن افراد خطور می کند که سوهان بینی چیست ؟ منظور از سوهان کشیدن این عضو ، ابزاری از جنس فلز با دندانه های بسیار ریز است ، اما سوهان کشی بینی چگونه انجام می گیرد؟ با توجه به میزان شدت ایرادات بینی ، سوهان کشی تحت دو روش بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام می گیرد.

در تکنیک بی حسی موضعی جراحی بینی ترمیمی ، بی حسی تنها در اطراف بینی ایجاد می شود. در بیهوشی کامل ، بیمار چیزی حس نمی کند. در مواقعی که میزان ایرادات کم باشد در مدت زمان کوتاهی مشکلات بینی با بی حسی موضعی برطرف می شود. سوهان بر روی استخوان بینی بالا و پایین کشیده می شود که موجب صافی برآمدگی های استخوان می شود.

هزینه رینوپلاستی ترمیمی در تهران

هزینه جراحی بینی ترمیمی در تهران یا دیگر شهر های ایران نسبت به رینوپلاستی اولیه بیشتر است. هزینه این جراحی برای جراحان مختلف متفاوت بوده و بر اساس دستمزد جراح، مظنه قیمت کلینیک و سایر موارد متغیر می باشد.

سخن نهایی

بعد از اینکه جراحی ترمیمی بینی را انجام دادید شکل ظاهری و ایرادات ساختاری در بینی تان برطرف خواهد شد و می توانید بینی مورد نظرتان را بعد از عمل مشاهده کنید. در نظر داشته باشید که به دلیل حساسیتی که در این عمل وجود دارد می بایست در رعایت نکات بعد از جراحی بینی دقت لازم را به خرج بدهید و به شدت از بینی تان در برابر هرگونه ضربه مراقبت کنید. مدت زمانی که باید به بینی تان چسب بزنید را حتما از پزشک سوال کنید و به خوبی این نکته را رعایت کنید. برنامه غذایی سالم و مقوی و نوشیدن نوشیدنی هایی سالم را از یاد نبرید تا بهترین نتیجه در انتظارتان باشد و نیازی به جراحی بینی ترمیمی پیدا نکنید.