جراحی بینی ، عملی است که تغییراتی را از منظر زیبایی و درمانی در بینی ایجاد می نماید و امروزه یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی قلمداد می شود. تمرکز آن، تغییر شکل بینی و بهبود دادن وضعیت تنفس از طریق صاف کردن دیواره داخلی بینی و رفع انحراف سپتوم که باعث دشوار شدن تنفس شده است، می باشد. دکتر راضیه یابری  بهترین جراح بینی در شمال تهران ، انواع خدمات زیبایی و درمانی از جمله پروسه جراحی بینی را ارائه می نماید.

 

جراحی بینی-دکتر یابری

 

جراحی بینی برای تغییر اندازه، شکل و تناسبات بینی شما و درمان بدشکلی های ناشی از آسیب دیدگی، نواقص مادرزادی و مشکلات تنفسی انجام می شود.بخش بالایی ساختار بینی، استخوان و بخش تحتانی آن، غضروف می باشد. این عمل می تواند استخوان، غضروف، پوست و هر سه را تغییر دهد.در زمان برنامه ریزی برای جراحی، جراح دیگر ویژگی های صورت را نیز در نظر می گیرد. اگر شما داوطلب خوبی برای جراحی باشید، جراح برنامه سفارشی را برای شما طراحی می کند.

خطرات ناشی از عمل بینی

مثل هر جراحی دیگری، جراحی بینی نیز خطراتی به همراه دارد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس به بیهوشی
 • بی حسی دائمی در اطراف بینی
 • درد، تغییر رنگ و تورم
 • اسکار
 • سوراخ در سپتوم
 • نیاز به انجام جراحی دیگر

چگونه برای این پروسه آماده شویم؟

قبل از تعیین زمان جراحی بینی باید با بهترین دکتر بینی در شمال تهران درباره مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده در مناسب بودن استفاده از این تکنیک برای خود گفتگو کنید. این جلسه ملاقات عمدتاً شامل موارد ذیل می باشد:

 

جراحی بینی-دکتر یابری

 

 • تاریخچه پزشکی شما : پزشک در خصوص انگیزه و اهداف شما از جراحی بینی و نیز تاریخچه پزشکی تان از قبیل انسداد بینی، جراحی های قبلی و داروهای مصرفی تان سوالاتی را می پرسد.
 • آزمایش فیزیکی : پزشک، آزمایش فیزیکی کاملی را انجام داده و تست های آزمایشگاهی از قبیل تست خون را برای شما تجویز می کند. وی همچنین ویژگی های صورت، داخل و خارج بینی شما را نیز بررسی می کند.
 • عکس : شخصی در مطب پزشک، مسئول گرفتن عکس از بینی شما از زوایای مختلف جهت استفاده برای انجام ارزیابی های قبل و بعد جراحی می باشد. این عکس ها، امکان گفتگوی خاص درباره هدف را نیز فراهم می آورد.
 • بحث درباره انتظارات و توقعات : بهترین پزشک جراحی بینی در شمال تهران درباره توقعات و انگیزه خود از جراحی با شما صحبت می کند.به راحتی درباره خواسته ها و اهدافتان برای انجام این فرآیند، با پزشک صحبت کنید.
 • داروها و غذاها : از مصرف داروهای حاوی آسپرین و ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی، خودداری کنید. این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند. از مصرف مکمل های گیاهی نیز خودداری نمایید.
 • اگر سیگاری هستید، آن را ترک کنید؛ سیگار فرایند بهبود بعد از جراحی را کند می کند.

 

جراحی بینی-دکتر یابری

انواع بینی

بینی افراد با توجه به ویژگی هایی که ساختمان آن دارد به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می شود. این پروسه زیبایی به دلیل پوست ضخیم و چربی بینی  و همچنین به دلیل ضعیف بودن استخوان ها و غضروف هایش سخت تر از مدل استخوانی است. در ذیل توضیحات بیشتری ذر این خصوص خدمت تان ارائه کرده ایم:

داوطلب های مناسب برای رینوپلاستی بینی گوشتی

 • فردی که دارای بینی گوشتی بوده یا نوک بینی او گوشتی است می تواند از رینوپلاستی بینی گوشتی بهره مند شود. برای توجیه بیمار در زمینه واجد شرایط بودن او برای قرار گرفتن تحت این پروسه ، جلسه مشاوره ای بین جراح و شخص از سوی کلینیک هماهنگ می شود.
 • جلسه مشاوره تجربیات ارزشمندی را در خصوص این روند و نیز دیگر درمان های زیبایی صورت در اختیار بیمار قرار می دهد. در جلسه مشاوره، بینی بیمار و ویژگی های صورت و نیز تاریخچه پزشکی او مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 • در طول جلسه مشاوره بیمار به پرسیدن سوالاتی تشویق شده و آموزش های لازم در خصوص جنبه های جراحی بینی گوشتی و فرایند ریکاوری ارائه می گردد.

فیلم جراحی بینی توسط دکتر راضیه یابری بهترین جراح بینی در شمال تهران

 

مشکلات عمل بینی گوشتی

همانطور که گفتیم جراحی بینی در بیماران دارای بینی با پوست ضخیم، در مقایسه با بیماران دارای پوست نازک بینی پیچیده تر و چالش برانگیز تر است.

در جراحی بینی گوشتی نکات زیر باید مد نظر قرار گیرد:

 • برای باریک کردن نوک بینی گوشتی ، نباید غضروف بیش از اندازه برداشته شود. اگر غضروف پشتیبان پوست ضعیف شود، پره های بینی تخریب شده و نوک بینی بعد از جراحی آویزان می شود.
 • به همین دلیل امروزه با بکارگیری تکنیک های مدرن و خلاقانه، بافت زیر جلدی در یک تشریح دو مرحله ای، برداشته شده و پیوند غضروف برای خلق ظرافت و کانتور مورد نظر در این اندام مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در این نوع بینی، به جای کوچک کردن نوک و پره های بینی از طریق برداشتن غضروف، از پیوند غضروف برای باریک تر کردن نوک بینی از نمای بیرونی استفاده می شود.

 

جراحی بینی- دکتر یابری

تزریق کورتون بعد از رینوپلاستی

در برخی بیماران دارای بینی گوشتی یا بیمارانی که تحت رینوپلاستی ترمیمی یا رینوپلاستی پیچیده قرار گرفته اند، تزریق داروی حاوی کورتیزون در زیر پوست بینی بعد از جراحی تجویز می شود. تزریق کورتیزون در بینی اغلب 3 تا 4 ماه بعد از فرآیند رینوپلاستی به منظور اجتناب از تاثیرات منفی بر روی بهبود زخم انجام می پذیرد. بطورکلی تاثیر کورتیزون موضعی ظرف یک دوره 10 تا 14 روزه موفق بوده و تا چند ماه ادامه می یابد.

در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟

 • بر حسب پیچیده بودن جراحی بینی و تشخیص بهترین دکتر بینی در شمال تهران ، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی گزینش می شود. جراحی در داخل بینی و از طریق یک برش کوچک در پایه بینی بین حفره های بینی انجام می شود. جراح، تغییرات لازم در استخوان و غضروف در زیر پوست بینی را ایجاد می نماید.
 • پس از انجام اصلاحات و تغییرات لازم، جراح پوست و بافت بینی را سرجای خود قرار داده و برش های ایجاد شده را بخیه می زند.اگر دیواره بین دو طرف بینی(سپتوم) خمیده یا کج باشد، جراح این مشکل را جهت بهبود دادن تنفس درمان می کند.

عمل زیبایی بینی دکتر یابری بهترین جراح بینی شمال تهران

 

پس از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بهترین جراح بینی در شمال تهران بعد از جراحی در این خصوص توصیه خواهد کرد که باید:

 • بعد از انجام این فرآیند ، استراحت کنید و برای جلوگیری از خونریزی و تورم، سرتان را در موقعیت بالاتر از قفسه سینه قرار دهید. به دلیل تورم و وجود اسپلینت در داخل بینی، احساس گرفتگی بینی خواهید داشت.
 • خونریزی جزئی و ترشح مخاط در چند روز اول بعد از جراحی یا بعد از برداشتن پانسمان طبیعی می باشد. پزشک برای جذب ترشحات، در زیر بینی یک تکه گاز استریل قرار می دهد.

پزشک بعد از جراحی، دستورالعمل های زیر را توصیه می کند:

بهترین جراح بینی در شمال تهران موارد زیر را به افراد توصیه می کند:

 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • فین نکنید.
 • غذاهای پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات بخورید.
 • از فشار آوردن به صورت خودداری کنید.
 • دندان ها را به آرامی مسواک بزنید.
 • لباسهایی که دکمه یا زیپ می شوند، بپوشید.

پرسش های متداول در خصوص جراحی بینی

آیا این فرآیند ساده است؟

خیر. جراحي کردن بیني فرآیندی بسیار پیچیده است. دلیل چالش برانگیز بودن آن چندین فاکتور می باشد. بینی دارای یک شکل سه بعدی می باشد و در وسط صورت قرار دارد. تکنیک هایی که در این عمل استفاده می شود، ظریف و کوچک می باشد، ولی همین اصلاحات کوچک، تغییرات عمده ای را در شکل و عملکرد بینی ایجاد می کنند.

آیا بعد از این پروسه باید در بیمارستان بمانیم؟

تقریباً تمام افرادی که رینوپلاستی انجام می دهند، در همان روز بعد از جراحی، بیمارستان را ترک می کنند. در موارد نادر مثلاً داشتن تهوع یا مشکلات سلامت دیگر که نیاز به نظارت دارد، زیباجو نیاز به یک شب بستری دارد.

دوره ریکاوری چقدر طول می کشد؟

یک هفته از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرید. در طول هفته اول، احساس می کنید که حالتان بهتر شده است.بعد از جراحی اندکی تورم دارید که رفع کامل آن چند ماه طول می کشد. بعد از یک هفته می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

آیا این روند زیبایی خطراتی به همراه دارد؟

تمام فرآیندهای جراحی دارای خطراتی می باشند. خوشبختانه، این پروسه زیبایی دارای ریسک های جزئی می باشد که بسیار نادر هستند. دکتر یابری به تفصیل درباره خطرات و مزایای رینوپلاستی در جلسه مشاوره با شما گفتگو می کند. با مراجعه به بهترین جراح بینی در شمال تهران می توانید تا حدود بسیاری از این مساله جلوگیری به عمل بیاورید.

فیلم جراحی بینی استخوانی توسط دکتر راضیه یابری

 

آیا این پروسه با درد همراه می باشد؟

برای اکثر افراد، پروسه جراحی بینی دردناک نمی باشد. یک روز بعد از عمل بیشتر افراد هیچ دردی احساس نمی کنند.

کبودی بعد از جراحی چقدر ماندگار است؟

کبودی در نواحی نزدیک به بینی و زیر چشم ها وجود دارد که بسیار جزئی می باشد و معمولاً یک هفته یا اندکی بیشتر طول می کشد.