جراحی بینی ، جراحی است که تغییراتی را از منظر زیبایی و درمانی در بینی ایجاد می نماید. تمرکز آن، تغییر شکل بینی و بهبود دادن وضعیت تنفس از طریق صاف کردن دیواره داخلی بینی و رفع انحراف سپتوم که باعث دشوار شدن تنفس شده است، می باشد. دکتر راضیه یابری جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی در تهران ، انواع خدمات جراحی زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی ، را ارائه می نماید.

جراحی بینی

جراحی بینی برای تغییر اندازه، شکل و تناسبات بینی شما و درمان بدشکلی های ناشی از آسیب دیدگی، نواقص مادرزادی و مشکلات تنفسی انجام می شود.

بخش بالایی ساختار بینی، استخوان و بخش تحتانی آن، غضروف می باشد. این جراحی می تواند استخوان، غضروف، پوست و هر سه را تغییر دهد.

در زمان برنامه ریزی برای جراحی، جراح دیگر ویژگی های صورت را نیز در نظر می گیرد. اگر شما داوطلب خوبی برای جراحی باشید، جراح برنامه سفارشی را برای شما طراحی می کند.

خطرات ناشی از جراحی بینی

مثل هر جراحی دیگری، جراحی بینی نیز خطراتی به همراه دارد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس به بیهوشی
 • بی حسی دائمی در اطراف بینی
 • درد، تغییر رنگ و تورم
 • اسکار
 • سوراخ در سپتوم
 • نیاز به انجام جراحی دیگر

چگونه برای جراحی بینی آماده شویم؟

قبل از تعیین زمان جراحی باید با جراح خود درباره مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده در مناسب بودن جراحی برای شما گفتگو کنید. این جلسه ملاقات عمدتاً شامل موارد ذیل می باشد:

جراحی بینی

 • تاریخچه پزشکی شما : پزشک درباه انگیزه و اهداف شما از جراحی و نیز تاریخچه پزشکی تان از قبیل انسداد بینی، جراحی های قبلی و داروهای مصرفی تان سوالاتی را می پرسد.
 • آزمایش فیزیکی : پزشک، آزمایش فیزیکی کاملی را انجام داده  و تست های آزمایشگاهی از قبیل تست خون را برای شما تجویز می کند. وی همچنین ویژگی های صورت، داخل و خارج بینی شما را نیز بررسی می کند.
 • عکس : شخصی در مطب پزشک، مسئول گرفتن عکس از بینی شما از زوایای مختلف جهت استفاده برای انجام ارزیابی های قبل و بعد جراحی می باشد. این عکس ها، امکان گفتگوی خاص درباره هدف جراحی را نیز فراهم می آورد.
 • بحث درباره انتظارات و توقعات : پزشک درباره توقعات و انگیزه تان از جراحی با شما صحبت می کند.به راحتی درباره خواسته ها و اهدافتان برای جراحی، با پزشک صحبت کنید.
 • داروها و غذاها : از مصرف داروهای حاوی آسپرین و ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی، خودداری کنید. این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند. از مصرف مکمل های گیاهی نیز خودداری نمایید.
 • اگر سیگاری هستید، آن را ترک کنید؛ سیگار فرایند بهبود بعد از جراحی را کند می کند.

انواع بینی

بینی افراد با توجه به ویژگی هایی که ساختمان آن دارد به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می شود. جراحی بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم و چربی که دارد و همچنین به دلیل ضعیف بودن استخوان ها و غضروف هایش سخت تر از بینی استخوانی است. در ذیل توضیحات بیشتری در رابطه با جراحی بینی گوشتی خدمت تان ارائه کرده ایم:

آیا شما داوطلب خوبی برای جراحی بینی گوشتی هستید؟

فردی که دارای بینی گوشتی بوده یا نوک بینی او گوشتی است می تواند از رینوپلاستی بینی گوشتی بهره مند شود. برای توجیه بیمار در زمینه واجد شرایط بودن او برای قرار گرفتن تحت رینوپلاستی بینی گوشتی ، جلسه مشاوره ای بین جراح و بیمار از سوی کلینیک هماهنگ می شود.

جلسه مشاوره تجربیات ارزشمندی را در خصوص این روند جراحی و نیز دیگر درمان های زیبایی صورت در اختیار بیمار قرار می دهد. در جلسه مشاوره، بینی بیمار و ویژگی های صورت و نیز تاریخچه پزشکی او مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در طول جلسه مشاوره بیمار به پرسیدن سوالاتی تشویق شده و آموزش های لازم در خصوص جنبه های جراحی بینی گوشتی و فرایند ریکاوری ارائه می گردد.

 

 

مشکلات جراحی بینی گوشتی

همانطور که گفتیم جراحی بینی در بیماران دارای بینی دارای پوست ضخیم در مقایسه با بیماران دارای پوست نازک بینی پیچیده تر و چالش برانگیز تر است.

در جراحی بینی گوشتی نکات زیر باید مد نظر قرار گیرد:

برای باریک کردن نوک بینی گوشتی ، نباید غضروف بیش از اندازه برداشته شود. اگر غضروف پشتیبان پوست ضعیف شود، پره های بینی تخریب شده و نوک بینی بعد از جراحی آویزان می شود.

به همین دلیل امروزه با بکارگیری تکنیک های مدرن و خلاقانه، بافت زیر جلدی در یک تشریح دو مرحله ای، برداشته شده و پیوند غضروف برای خلق ظرافت و کانتور مورد نظر در این اندام مورد استفاده قرار می گیرد.

در این نوع بینی، به جای کوچک کردن نوک و پره های بینی از طریق برداشتن غضروف، از پیوند غضروف برای باریک تر کردن نوک بینی از نمای بیرونی استفاده می شود.

تزریق استروئید بعد از رینوپلاستی

در برخی بیماران دارای بینی گوشتی یا بیمارانی که تحت رینوپلاستی ترمیمی یا رینوپلاستی پیچیده قرار گرفته اند، تزریق داروی حاوی کورتیزون در زیر پوست بینی بعد از جراحی تجویز می شود. تزریق کورتیزون در بینی اغلب 3 تا 4 ماه بعد از جراحی به منظور اجتناب از تاثیرات منفی بر روی بهبود زخم انجام می پذیرد. بطورکلی تاثیر کورتیزون موضعی ظرف یک دوره 10 تا 14 روزه موفق بوده و تا چند ماه ادامه می یابد.

در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بر حسب پیچیده بودن جراحی و تشخیص جراح، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی گزینش می شود. جراحی در داخل بینی و از طریق یک برش کوچک در پایه بینی بین حفره های بینی انجام می شود. جراح، تغییرات لازم در استخوان و غضروف در زیر پوست بینی را ایجاد می نماید.

پس از انجام اصلاحات و تغییرات لازم، جراح پوست و بافت بینی را سرجای خود قرار داده و برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

اگر دیواره بین دو طرف بینی(سپتوم) خمیده یا کج باشد، جراح این مشکل را جهت بهبود دادن تنفس درمان می کند.

 

 

پس از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی استراحت کنید و برای جلوگیری از خونریزی و تورم، سرتان را در موقعیت بالاتر از قفسه سینه قرار دهید. به دلیل تورم و وجود اسپلینت در داخل بینی، احساس گرفتگی بینی خواهید داشت.

خونریزی جزئی و ترشح مخاط در چند روز اول بعد از جراحی یا بعد از برداشتن پانسمان طبیعی می باشد. پزشک برای جذب ترشحات، در زیر بینی یک تکه گاز استریل قرار می دهد.

پزشک بعد از جراحی، دستورالعمل های زیر را توصیه می کند:

 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • فین نکنید.
 • غذاهای پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات بخورید.
 • از فشار آوردن به صورت خودداری کنید.
 • دندان ها را به آرامی مسواک بزنید.
 • لباسهایی که دکمه یا زیپ می شوند، بپوشید.

آیا جراحی بینی ساده است؟

خیر. این یک جراحی چالش برانگیز است. دلیل چالش برانگیز بودن آن چندین فاکتور می باشد. بینی دارای یک شکل سه بعدی پیچیده است و در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در جراحی، ظریف و کوچک می باشد، ولی همین تغییرات کوچک، تغییرات عمده ای را در شکل و عملکرد بینی ایجاد می کنند.

آیا بعد از جراحی باید در بیمارستان بمانیم؟

تقریباً تمام افرادی که عمل بینی انجام می دهند، در همان روز بعد از جراحی، بیمارستان را ترک می کنند. در موارد نادر مثلاً داشتن تهوع یا مشکلات سلامت دیگر که نیاز به نظارت دارد، بیمار یک شب در بیمارستان می ماند.

دوره ریکاوری چقدر طول می کشد؟

یک هفته از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرید. در طول هفته اول، احساس می کنید که حالتان بهتر شده است.

بعد از جراحی اندکی تورم دارید که رفع کامل آن چند ماه طول می کشد. بعد از یک هفته می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

آیا جراحی بینی خطراتی به همراه دارد؟

تمام جراحی ها دارای خطراتی می باشند. خوشبختانه، جراحی بینی دارای خطرات جزئی می باشد که بسیار نادر هستند. جراح به تفصیل درباره خطرات و مزایای این جراحی در جلسه مشاوره با شما گفتگو می کند.

 

 

آیا جراحی بینی دردناک است؟

برای اکثر افراد، این جراحی دردناک نمی باشد. یک روز بعد از جراحی بیشتر بیماران هیچ دردی احساس نمی کنند.

کبودی بعد از جراحی چقدر ماندگار است؟

کبودی جزئی می باشد و معمولاً یک هفته یا اندکی بیشتر طول می کشد.