در میان عمل های جراحی زیبایی ، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، یکی از پرطرفدارترین آن ها می باشد. جراحی بینی زیبایی که با هدف بهبود ظاهر بینی انجام می شود ، می تواند علاوه بر زیبایی بخشی از طریق برقراری تناسب میان بینی و سایر اجزای چهره ، ایرادات و مشکلات عملکردی بینی را نیز برطرف نماید.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی چیست ؟

افرادی که برای زیباتر کردن بینی شان اقدام به رینوپلاستی می کنند ، برای زیباتر شدن چهره شان به دنبال رفع ایراداتی چون بزرگ بودن بینی ، قوز روی بینی ، عدم تقارن سوراخ های بینی ، کجی بینی ، افتادگی نوک بینی و … هستند. البته همانطور که پیش تر گفتیم ، جراحی زیبایی بینی می تواند به صورت همزمان مشکلات ساختاری و عملکردی بینی را رفع نماید.

نوع دیگری از رینوپلاستی که جراحی بینی ترمیمی نامیده می شود ، با هدف اصلاح ایرادات ظاهری و تنفسی بر جای مانده یا ایجاد شده ، در اثر جراحی بینی اولیه انجام می شود.

مراحل جراحی زیبایی بینی

برای انجام رینوپلاستی مراحل زیر دنبال می شود :

بیهوشی

با صلاحدید جراح بینی ، یکی از روش های بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی از طریق تزریق وریدی ، بر روی بیمار انجام می شود. پزشک داروهای مورد نیاز در حین جراحی را برایتان تجویز می نماید.

برش ها

با توجه به تکنیک جراحی زیبایی بینی مورد استفاده ، برش هایی بر روی بینی در ناحیه کلوملا یا در داخل بینی ایجاد می شود. به کمک برش ها جراح بینی ، دسترسی لازم به استخوان و غضروف های بینی را برای اعمال تغییرات بر روی آن فراهم می کند.

تغییرات ساختار بینی

در مواردی که بینی بزرگ باشد ، برای کوچک کردن آن استخوان یا غضروف بینی برداشته می شود. گاهی جراح با پیوند غضروف از از غضروف های باقیمانده بینی ، غضروف های گوش یا دنده بیمار ، به تقویت ساختار غضروفی بینی می پردازد.
به علاوه در این مرحله مشکلات عملکردی بینی مانند انحراف بینی ، پولیپ بینی ، ایرادات تنفسی بینی و … در صورت لزوم ، اصلاح می شود و تنفس بیمار بهبود می یابد.

بستن برش ها

پس از اصلاح ساختار زیرین بینی و ایجاد فرم دلخواه در آن ، برش های ایجاد شده در بافت و پوست بینی به کمک بخیه بسته می شوند. در این مرحله برای پشتیبانی از فرم جدید بینی ، گچ و آتل بر روی آن قرار داده می شود.

جراحی زیبایی بینی

مشاهده نتیجه جراحی

پس از گذشت حدود یک هفته ، با مراجعه به مطب ، جراح بینی گچ و پانسمان بینی را از روی آن جدا می کند. در این مرحله می توانید نتیجه اولیه عمل بینی را مشاهده نمایید. البته بینی هنورز دارای تورم می باشد و مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی ، به چند ماه زمان نیاز دارد.

تکنیک های جراحی زیبایی بینی

انتخاب تکنیک مناسب برای رینوپلاستی ، با توجه به شرایط بیمار و وضعیت سلامتی او توسط پزشک جراح پیشنهاد می شود. برای ایجاد تغییر در آناتومی بینی ، روش های زیادی وجود دارد که متداولترین این روش ها عبارتند از :

رینوپلاستی باز

در بخش زیرین نوک بینی ، تیغه میان سوراخ های بینی ، که به ناحیه کلوملا معروف است ، برشی برای اجازه دسترسی کامل جراح بینی به ساختار و بخش های داخلی بینی بیمار ، ایجاد می شود. سپس پوست بینی از روی آن کنار زده می شود. این برش دید و دسترسی وسیعی به استخوان و غضروف های بینی را در اختیار جراح قرار می دهد ، و دست او را در اعمال تغییرات گسترده باز می گذارد.

جراحی زیبایی بینی بسته

این روش ویژه افرادی است ، که بینی شان نیاز به اعمال تغییرات جزئی دارد. در این روش کلیه برش های مورد نیاز جراحی ، درون سوراخ های بینی ایجاد می شود و عدم نیاز به برش خارجی ، سبب کوتاه تر شدن میزان ورم و کبودی برای بیمار و طول دوره نقاهت پس از عمل می شود.

جراحی زیبایی بینی

تیپ پلاستی

تیپ پلاستی اعمال تغییرات بر روی نوک بینی بدون ایجاد تغییر در ساختار بینی است. در جراحی تیپ پلاستی ، ممکن است جراح از روش های باز یا بسته برای اعمال تغییرات نوک بینی استفاده کند. چون تغییرات زیادی در تیپ پلاستی در بینی ایجاد نمی شود ، این روش از بهبودی سریعتر و کوتاه تری برخوردار است. این روش می تواند سبب بی نقص شدن بینی ، در افرادی که عموما از ساختار بینی خوبی برخوردارند و تنها از ظاهر نوک بینی خود ناراضی هستند ، شود.