سپتورینوپلاستی نوعی جراحی بینی است که ترکیبی از جراحی رینوپلاستی و درمان سپتوم بینی می باشد. سپتوم بینی دیواره باریکی از بافتی می باشد که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. شما در صورت داشتن سپتوم کج به سپتورینوپلاستی نیاز پیدا خواهید کرد. در سپتوم کج ، سپتوم یا همان تیغه داخل بینی شما به یک طرف متمایل شده و مسیر جریان هوا را مسدود می نماید. شما در صورت بدشکل شدن بینی تان در اثر آسیب هایی از قبیل تروما، به این جراحی نیاز خواهید داشت. افرادی که قصد دارند شکل ظاهری بینی خود را بهبود بخشند، می توانند این جراحی را گزینش کنند. این جراحی برای درمان مشکلات ناشی از جراحی های قبلی بینی نیز قابل استفاده می باشد. با سپتورینوپلاستی شما می توانید از تنفس بهتری بهره مند شده و شکل ظاهری بینی خود را نیز بهبود ببخشید.  

سپتورینوپلاستی

مزایای سپتورینوپلاستی چیست؟

سپتورینوپلاستی یعنی انجام دو جراحی سپتوپلاستی و رینوپلاستی بطور همزمان، دارای مزیت های چندگانه ای می باشد. این مزایا این روش درمان را به گزینه ای بهتر برای شما، تندرستی شما و رضایتمندی کلی تان تبدیل کرده است. برخی از این مزایای کلیدی عبارتند از:

 • هزینه ها: وقتی شما دو جراحی را در یک جراحی تلفیق کرده و آن ها را بطور همزمان انجام می دهید، در هزینه هایی از قبیل رزرو اتاق عمل، هزینه های مشاوره و هزینه های بیهوشی صرفه جویی خواهید کرد.
 • ایمنی: شما با تلفیق دو جراحی در یک جراحی، خطرات بالقوه را به نصف کاهش می دهید.
 • ریکاوری: فاکتور مهم دیگر، کاهش یافتن زمان ریکاوری به نصف می باشد.

آمادگی برای انجام سپتورینوپلاستی

برای آماده شدن جهت انجام این پروسه باید با پزشک خود مشاوره کنید، در مورد داروی مصرفی و داروهایی که باید پیش از انجام جراحی متوقف شوند، صحبت کنید و تمامی موارد را پیش از جراحی رعایت کنید. این مساله را در نظر داشته باشید که نکاتی که پزشک به عنوان توصیه های پیش از جراحی ذکر می کند ،در هر شخص نسبت به شخص دیگر متفاوت است.

چگونه یک جراح سپتورینوپلاستی خوب انتخاب کنیم؟

در زمان انتخاب یک جراح برای سپتورینوپلاستی ، یافتن یک جراح آشنا به هر دو روند جراحی رینوپلاستی و سپتوپلاستی الزامی می باشد. تجربه جراح در هر دو تکنیک جراحی و شهرت وی در ارائه نتایج موثر و رضایت بخش از اهمیت به سزایی برخوردار است.

سپتورینوپلاستی

پروسه جراحی سپتورینوپلاستی

این پروسه معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و حدود 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.جراح بعد از اینکه برش را انجام داد، مخاط را خارج می کند و سپس شروع به انجام تغییرات بر روی استخوان ها، سپتوم و غضروف ها می کند در صورت نیاز غضروف ها و استخوان هایی که در مسیر تنفسی هستند را خارج می کند و یا به موقعیت صحیح برمی گرداند. در مرحله بعد جراح ترمیم نوک بینی را با خارج کردن قسمتی از غضروف آن انجام می دهد.در قدم بعدی نوبت به صاف و باریک کردن پل بینی می رسد که جراح استخوان های بینی را با شکستن و در جای صحیح خود قرار دادن این مرحله را نیز به انجام می رساند.
در نهایت گاهی اوقات در این پروسه نیاز به اضافه کردن گرافت غضروف یا استخوان می باشد.سپس برش ها بخیه می شوند و به وسیله اسپلینت ها از خونریزی زیاد جلوگیری شده و گچ یا اتل را بر روی بینی قرار می دهند و جراحی به اتمام خواهد رسید.

مراقبت های بعد از درمان سپتورینوپلاستی

 • داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این داروها شامل داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها می باشد.
 • از وارد شدن هرگونه ضربه ای به بینی تان جلوگیری کنید.
 • تا زمان صلاحدید پزشک از فین کردن اجتناب کنید.
 • از فعالیت های سنگین، از جمله شنا کردن به مدت یک ماه بعد از جراحی خودداری کنید.
 • آهسته مسواک بزنید و از مسواک نرم استفاده کنید.
 • در زمان دوش گرفتن مراقب باشید پانسمان گچ بینی خیس نشود.
 • حرکات صورت را به مدت یک هفته محدود کرده و ترجیحاً غذاهایی بخورید که به جویدن زیاد نیاز نداشته باشد.
 • پانسمان زیر بینی را در صورت آغشته شدن به ترشحات بینی تعویض کنید.
 • با محلول سالین، 3 تا 5 با در روز حفره های بینی خود را شستشو دهید. این کار را حداقل تا 14 روز بعد از جراحی ادامه دهید.
 • به منظور پشتیبانی از ساختار بینی جدید، بر روی بخش خارجی این اندام اسپلینت قرار داده می شود که بعد از حدوداً یک هفته برداشته خواهد شد.
 • تورم بعد از جراحی، امری طبیعی می باشد. برای کاهش تورم، طبق دستورالعمل پزشک از کیسه های یخ استفاده کنید. خم نشوید و در هنگام خوابیدن زیر سر خود را با قرار دادن چند بالشت، نسبت به بدن تان در وضعیت بالاتری قرار دهید.

سپتورینوپلاستی

عوارض سپتورینوپلاستی

بعد از انجام هر نوع جراحی ریسک ها و شکایاتی ممکن است برای برخی از افراد به وجود بیاید بهتر است که پیش از انجام هر پروسه جراحی حتما با پزشک مشورت کنید و با عمل کردن به تمامی دستورات دکتر از هرگونه رویداد منفی و عوارض پیشگیری کنید.
برخی از این علائم که گاهی بعد از سپتورینوپلاستی دیده می شود می تواند شامل عوارض زیر باشد:
تورم و کبودی بینی و چشم ها، قرمزی، به وجود آمدن سوراخ در سپتوم ،خونریزی،هماتوما،کاهش حس بویایی و آثار اسکار بر روی پوست اطراف بینی

نتایج سپتورینوپلاستی چه هنگام قابل رویت هستند؟

تورم و کبودی از جمله عوارض بعد از انجام جراحی میباشند معمولا کبودی بعد از گذشت دو الی سه هفته ناپدید می شود.در حالیکه از بین رفتن تورم مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. در صورتی که صبور باشید و مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید، قادر خواهید بود که نتایج را خیلی خوب و با روند سریعتر نظاره گر باشید.

سپتورینوپلاستی

در صورت مشاهده چه عوارضی باید با پزشک تماس گرفت؟

 • هنگامی که تب و لرز دارید.
 • دچار حالت تهوع و دل درد شدید می باشید.
 • چشمها دارای علائمی همچون خارش، قرمزی و تورم می باشد.
 • نگرانی هایی دارید و نیاز به پرسیدن چند سوال از پزشک وجود دارد.
 • به سختی نفس می کشید و دارای تنگی نفس شدید هستید.
 • بانداژ پر از خون شده و خونریزی بد نمی آید.
 • بخیه ها باز شده اند.

آیا سپتورینوپلاستی فرآیندی دردناک می باشد ؟

معمولا احساس درد در ناحیه بینی،گرفتگی و سردرد شدید پس از از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی ممکن است.