بعد از انجام جراحی بینی توسط یک پزشک معتبر و مجرب این خود بیمار است که باید از خود مراقبت کند تا نتایجی زیبا ، جذاب و مطلوب خلق نماید. مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند از همین رو در این مقاله از سایت دکتر راضیه یابری بهترین و متبحر ترین جراح بینی تهران قرار است به بیان نکات حیاتی و طلایی که به شما کمک می کند تا با موفقیت و سر بلندی بدون دچار شدن به عوارض جانبی از دوران نقاهت خود گذر کنید، بپردازم. اگر عمل زیبایی دماغ را به تازگی انجام داده اید و حال می خواهید با نکاتی که باید برای کسب نتایج مطلوب رعایت کنید آشنا شوید بهتر است این مقاله را از  دست ندهید.  موارد ذیل برای پاسخ به متداول ترین سوالات مطرح شده در خصوص نکات بعد از عمل زیبایی بینی تهیه شده اند.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یابری

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با فعالیت

 • در طول هفته اول بعد از جراحی زیبایی دماغ ، به شدت فعالیت های خود را محدود کنید.
 • بهتر است در طول روز عمل دماغ و پس از آن در منزل قدم بزنید؛ این به جلوگیری از لخته شدن خون در پاها کمک می کند.
 • هنگامی که نشسته اید، مرتباً پاهای تان را حرکت دهید؛ این باعث می شود که لخته های خود تشکیل نشود.
 • وقتی خوابیده اید یا در حال استراحت کردن می باشید، با قرار دادن 2 تا 3 بالشت در زیر سر، سر خود را در موقعیت بالاتر از قفسه سینه قرار دهید و از برگشتن به پهلو خودداری کنید. اگر بیش از حد تقلا کرده و به خود فشار بیاورید، خونریزی و تورم طولانی مدت تر خواهد شد.
 • طبق گفتنه های بهترین دکتر بینی تهران ، برای رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی باید در 24 ساعت اول بعد از عمل کردن دماغ ، زمانی که به منزل بازگشته اید نفس عمیق بکشید. این باعث انبساط پایه ریه های شما می شود.
 • احساسات خود را تحت کنترل داشته باشید. احساس اندکی افسردگی برای چند روز بعد از عمل بینی ، طبیعی می باشد.

سایر مراقبت های بعد از عمل بینی

 1. این دوران با بهتر شدن حالتان و بازگشت به حالت طبیعی، به سرعت سپری می شود. خشم، گریه کردن یا بروز شدید دیگر احساسات، تنها باعث بیشترشدن تورم و افزایش احتمال خونریزی می شود.
 2. از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، انجام فعالیت های کششی یا ایروبیک به مدت 3 هفته خودداری کنید.
 3. می توانید 3 هفته بعد از فرایند برای رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی به فعالیت های نرمال خود بازگردید. سعی کنید به تدریج، سطح فعالیت های خود را طی یک دوره 5 تا 6 هفته ای بعد از جراحی، افزایش داده و به سطح نرمال قبل از رینوپلاستی بازگردانید.
 4. بهبود کامل استخوان های بینی، به یک دوره 6 هفته ای نیاز دارد؛ فعالیت های خود را به آرامی از سر بگیرید.
 5. به مدت 4 تا 6 ماه از انجام فعالیت های انقباضی یا نیمه انقباضی خودداری کنید؛ شنا کردن بعد از 6 هفته ، مجاز می باشد.
 6. ورزش ها و ماساژ خاص بینی در قرار ملاقات های بعد از جراحی دماغ به شما آموزش داده خواهد شد.  لطفاً این دستورالعمل ها را به طور کامل اجرا نمایید، چون اجرای دقیق آن ها می تواند به شما در کاهش شکل گیری بافت اسکار کمک کند.

 

فیلم نمونه کار دکتر راضیه یابری بهترین جراح بینی تهران

 

مواد خوراکی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی نوع تغذیه شما بعد از این فرایند است. برای رعایت مراقتب های بعد از عمل بینی مصرف الکل باید محدود شود، چون این ماده فشار خون را افزایش داده و باعث شروع خونریزی می شود. در طول هفته اول، از نوشیدن الکل خودداری کنید. پس از جراحی دماغ ، مقدار زیادی مایعات بنوشید؛ چون دهیدراته شدن می تواند در ایجاد احساس حالت تهوع دخیل باشد. خوردن مقدار اندکی غذا، 20 دقیقه  قبل از مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک ( بخصوص داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها) می تواند به جلوگیری از ایجاد حالت تهوع، کمک کند. لازم به ذکر است که قبل از مصرف هرگونه دارو باید با پزشک خود مشورت کرده و در صورت صلاحدید ایشان اقدام مصرف دارو کنید.

اگر حالت تهوع دارید یا استفراغ می کنید، باید خوردن غذا و مصرف داروهای مسکن را تا رفع حالت تهوع و استفراغ به تعویق بیاندازید. تنها 2 تا 3 اونس مایعات شفاف در فواصل زمانی یک ساعته، تا زمان فروکش کردن حالت تهوع و استفراغ بنوشید. در صورت تداوم داشتن این علائم، از داروهای ضد تهوع استفاده کنید، چون استفراغ کردن می تواند مضر بوده و به بروز برخی مشکلات منجر شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با استحمام

شما می توانید در طول مدتی که بینی شما گچ گرفته شده است، حمام بگیرید و از دوش گرفتن خودداری کنید؛ گچ باید خشک بماند. باید با دقت صورت تان را با صابون ملایم بشویید و با حوله پنبه ای آن را تمیز کنید، ولی مراقب باشید که گچ خیس نشود.

درد، تورم، کبودی و عفونت

درد با استفاده از داروهای مسکن، قابل کنترل می باشد. بعد از روز اول، درد به اندازه کافی فروکش می کند به طوریکه تیلونول، به عنوان داروی مسکن کفایت خواهد کرد. تورم و کبودی اطراف چشم ها و گونه ها متغیر می باشد. تورم و کبودی، طی دو روز بعد از جراحی دماغ  به حداکثر میزان خود می رسد و سپس طی یک دوره 5 تا 7 روزه فروکش می کند. آموزش ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص استفاده از آرنیکا که یک داروی گیاهی بدون عوارض جانبی می باشد برای کاهش دادن کبودی به شما داده خواهد شد. اگر تورم اطراف چشم ها و گونه ها زیاد بود، نگران نباشید؛ این تورم و کبودی از بین می رود و بر روی نتیجه نهایی هیچ تاثیری بر جای نخواهد گذاشت. تورم نسبت به کبودی چند روز بیشتر، ماندگار خواهد بود.

عفونت اتفاقی غیر عادی به شمار می آید؛ تب و تورم موضعی، با قرمزی و درد، گاهی نشانه پیشرفت عفونت بوده و باید به پزشک گزارش داده شود. در این شرایط، درمان مناسب آغاز می شود. نتایج نهایی جراحی زیبایی بینی شما بعد از 6 تا 12 ماه با کاهش تورم دماغ نمایان می شود. لازم به ذکر است که دکتر راضیه یابری ، جراح بینی در تهران در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی توضیحات جامعی در رابطه با نکاتی که باید بعد از جراحی رعایت کنید را خدمت تان ارائه می کنند.

 

 

نکات مراقبت های بعد از عمل بینی در رابطه با کمپرس ها

از قدیم و الایام زمانی که فردی دچار آسیب میشد بر روی ناحیه آسیب دیده یخ قرار می دادند تا هم محل آسیب دیده متورم نشود و هم این که درد بیمار کاهش پیدا کند. امروزه نیز یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی که پزشکان به مراجعه کنندگان توصیه می کنند این است که بعد از انجام عمل جراحی از کمپرس سرد استفاده کنند. از آنجایی که ممکن است برای خیلی از افراد این سوال به وجود می آید که چرا بعد از درمان باید از کمپرس سرد استفاده کنیم ؟ لازم دانستیم در این قسمت از مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی در رابطه با آن صحبت کنیم. استفاده از کمپرس سرد به دلیل اینکه باعث انقباض عروق خونی می شود و خونریزی داخل بافتی ما را کاهش می دهد ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد و افراد باید به آن توجه کنند این است که کمپرس سرد را نباید به صورت مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده قرار داد چرا که سرد شدن بیش از اندازه پوست باعث پاره شدن مویرگ ها می شود و به جای اینکه کاربرد درمانی داشته باشد می تواند مشکلات عدیده ای را برای شما به وجود آورد. از همین رو شما می توانید از کیسه های مخصوصی که برای مراقبت های بعد از جراحی بینی طراحی شده اند استفاده کنید یا به راحتی چند تکه یخ در کیسه فیریزر ریخته و آن را درون یک حوله تمیز قرار دهید و سپس آن را بر روی محل آسیب دیده بگذارید. به طور کلی می توانیم بگویم اگر تمایل دارید دچار تورم زیاد یا کبودی بیش از اندازه نشوید بهتر است از کمپرس یخ به درستی استفاده کنید. برای اینکه شما می توانید هر 5 دقیقه کمپرس را از روی بینی خود یا ناحیه تحت درمان بردارید و مجددا پس از کاهش سرمای پوست آن را بر روی پوستتان قرار دهید. خوشبختانه امروزه کمپرس ها با انواع مختلفی مانند ژل ای ، حاوی قطعات یخ و غیره و شکل های مختلفی مانند کیسه ای ، چشم بند و غیره در دسترس شما قرار دارند که شما می توانید بر حسب نیاز و سلیقه آن ها را تهیه و از آن استفاده کنید.

استفاده از کمپرس گرم

پس از گذشت 48 ساعت اولیه و استفاده از کمپرس سرد ، استفاده از نوع گرم آن مفید خواهد بود. استفاده از حوله گرم که با استفاده از وسیله ای مانند اتو گرم شده است برای کل صورت از جمله بینی به مدت یک الی دو دقیقه بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. دقت کنید حوله شما باید گرم باشد نه داغ ، از همین رو اول آن را برروی پوست خود امتحان کنید و سپس بر روی صورت قرار دهید. استفاده از کمپرس گرم در دوران نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز باعث افزایش جریان خون و رسیدن مواد مغذی به ناحیه آسیب دیده می شود. این نوع کمپرس برای آسیب ها و درد های مزمن بدون التهاب مناسب می باشند. کمپرس گرم با گشاد کردن رگ های خونی در ناحیه ای که گرما را احساس می کند ، جریان خون را به یک منطقه خاص تشویق می کند و در نهایت از افزایش گردش خود در بافت ها و درد جلوگیری می کند.

استفاده از عینک در مراقبت های بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد لازم است به صورت مدام از عینک طبی استفاده نمایند ، این دسته از افراد زمانی که تصمیم به انجام رینوپلاستی می گیرند با چالش همراه می شوند ؛ چرا که بعد از انجام این جراحی برای مدتی امکان استفاده از عینک وجود ندارد ؛ چرا که تیغه عینک که روی بینی قرار می گیرد ، موجب ایجاد فشار و تغییر در نتیجه جراحی خواهد شد. اما نگران نباشید به کمک برخی راهکارها می توانید دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی بینی خود را به راحتی و بدون مشکل سپری نمایید. یکی از راه های پیشنهادی استفاده از لنز طبی برای مدتی است ؛ در صورتی که لنز طبی ندارید و تهیه آن برای شما هزینه هایی را به همراه دارد ، می توانید در طی این مدت برای استفاده از عینک ، قسمت وسط عینک را به پیشانی بچسبانید و سپس از آن استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یابری

 

 شستشوی بینی

شستشوی بینی به کمک قطره و یا محلول شستشو یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که بسیار مهم به شمار می آید ؛ چرا که تمیز کردن و شستن بینی به کمک محلول آب و نمک و یا سرم سالین موجب می شود تا ضایعات و ترشحات ناشی از رینوپلاستی از بینی تخلیه شود که این کار به تنفس راحت تر و بهتر ، بهبود سریع تر بافت های بینی و همچنین کاهش ورم بینی کمک زیادی می کند. به همین دلیل در  دوران مراقبت های بعد از عمل بینی توصیه می شود به مدت 2 ماه ، روزانه تا سه بار در روز بینی خود را شستشو دهید. دقت کنید که این کار باید در نهایت دقت و به آرامی انجام شود. هرگز در هنگام تمیز کردن بینی فین نکنید و انگشت یا شی دیگری مانند گوش پاک کن را به داخل بینی خود وارد نکنید ، این کار موجب آسیب جدی به بینی شما خواهد شد.

تزریق کورتون در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی

زمانی که حرف از عمل جراحی به میان می آید ، کورتون با هدف کاهش التهابات به وجود آمده در بافت های بینی بعد از انجام عمل بینی از سوی جراحان و زیباجویان مورد استفاده قرار می گیرد. به بیانی دیگر تزریق کردن ماده کورتون به بینی برای بیشتر عمل های بینی ، یکی از مهم ترین بخش های جراحی محسوب می شود. بعد از انجام عمل جراحی می توان برای کاهش تورم و بهبود بافت اسکار ها ، از کورتون استفاده نمود. تزریق کردن ماده کورتون بعد از عمل بینی باعث می شود ورم ناشی از اعمال تغییرات ، برش ها و دستکاری های که بر روی بینی و استخوان آن صورت گرفته است کاهش پیدا کند. جالب است بدانید که نوع پوست تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان تورم بینی دارد که این بدین معنی است که هر چه بینی شما گوشتی تر باشد تورم بیشتری را تجربه خواهید کرد. از همین رو این ماده معمولا برای بینی های گوشتی که تورم بیشتری را تجربه می کنند توصیه می شود. تعداد دفعات تزریق و استفاده از ماده کورتون بعد از عمل به شرایط افراد ، فرم و نوع بینی عمل شده بستگی دارد. برخی از افراد بعد از انجام عمل در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی برای کاهش تورم و بافت های اسکار باید چند واحد کورتون به بینی خود تزریق کنند ، در حالی که بعضی دیگر تنها به یک دوز تزریق نیاز دارند. در رابطه با تعداد دفعات قابل تزریق بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و از او مشاوره دریافت نمایید.
به یاد داشته باشید این ماده می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و مشکلاتی مانند افزایش اشتها ، افزایش مشکلات چشمی مانند کاهش بینایی ، تحلیل رفتن عضلات ، کاهش میزان جذب کلسیم در بدن ، کاهش سیستم ایمنی را برای افراد به وجود آورد. از همین رو بهتر است به مقدار بسیار زیادی است.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یابری مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یابری

 

آیا خندیدن بعد از عمل بینی خطرناک است ؟

به صورت کلی بعد از انجام عمل زیبایی بینی توصیه می شود برای مدتی از خندیدن و صحبت کردن زیاد خودداری شود. این مسئله در روزهای ابتدایی بعد از عمل که بافت ها و اسکلت بینی در حال ترمیم هستند ، اهمیت بیشتری دارد. بینی در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته و هرگونه تغییر در آناتومی صورت و اجزای چهره به ویژه صحبت کردن  و خندیدن ، سبب حرکت بینی خواهد شد ؛ از این رو بهتر است به این نکات توجه داشته باشید. در صورت خندیدن لازم است دو انگشت خود را در کنار پره های بینی به آرامی نگه دارید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یابری

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص مسواک زدن

بهتر است یک مسواک با سری کوچک و نرم تهیه نمایید  و دندان های خود را به آرامی بدون اینکه فشاری به فک بالا وارد شود ، مسواک بزنید. دقت داشته باشید که ممکن است در هفته اول بعد  جراحی فک بالا نیز به دلیل تورم کمی بی حس باشد ؛ بنابراین باید این کار را به دقت انجام دهید تا لثه های شما دچار خونریزی نشوند.