مراقبت های بعد از جراحی پلک که در اصطلاح پزشکی با نام بلفاروپلاستی از آن یاد می شود و از جمله خدمات دکتر راضیه یابری نیز انجام می شود، شامل یکسری نکات و دستورالعمل ها می باشد که رعایت آن ها موجب می شود تا بهترین و رضایت بخش ترین نتایج از جراحی پلک برای فرد حاصل گردد.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

درد ناشی از جراحی پلک

بعد از اینکه تاثیر داروهای بی حسی یا بیهوشی برطرف شد، به مرور زمان مقداری ناراحتی و درد در فرد بروز می نماید؛ البته طرح این موضوع نیز خالی از لطف نیست که شدت و وسعت درد بروز یافته در هر فردی و با توجه به آستانه تحمل درد او، متفاوت با دیگری می باشد.

درد ناشی از بلفاروپلاستی به طور کلی بسیار مختصر و خفیف می باشد که دکتر راضیه یابری به منظور کنترل آن داروهای مسکنی را برای تان تجویز می نماید که باید سر ساعت و به طور مرتب آن را مصرف نمایید.

بخیه پس از جراحی پلک

پزشک پس از اتمام جراحی ، برش هایی که ایجاد شده اند را به کمک بخیه هایی که ممکن است قابل جذب باشند می بندد؛ اینگونه بخیه ها به کشیدن نیاز ندارند.

در صورتی که از بخیه های غیرقابل جذب برای بستن برش های جراحی استفاده شود، پزشک بعد از حدود 5 تا 7 روز در مطب خود اقدام به کشیدن بخیه های غیر قابل جذب می نماید.

تورم و کبودی بعد از جراحی پلک

از جمله مهم ترین و موثرترین اقداماتی که می توان به منظور کاهش هرچه سریع تر تورم و کبودی انجام داد، استفاده از کمپرس یخ می باشد. با این کار همچنین از تشدید تورم جلوگیری به عمل می آید.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

نحوه خوابیدن بعد از جراحی پلک

از دیگر موارد مهمی که باید بعد از بلفاروپلاستی به آن توجه کرد، نحوه خوابیدن می باشد زیرا خوابیدن به طور صحیح، تاثیر قابل توجهی در کاهش کبودی و تورم دارد.

بعد از عمل جراحی صورت تان را به هیچ عنوان هنگام استراحت و خواب بر روی بالشت قرار ندهید. همچنین توصیه می شود سرتان را به کمک قرار دادن دو بالشت از سطح بدن تر نگه داشته و همچنین به طور طاقباز بخوابید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی پلک عبارتنداز:

  • دخانیات می تواند عروق خونی را مسدود نماید که این امر در روند ترمیم بافت ها اختلال ایجاد می نماید بنابراین لازم است افراد به مدت حداقل 2 هفته از مصرف سیگار و قلیان خودداری نمایند.
  • در رابطه با زمان از سرگیری آرایش کردن چشم ها با پزشک خود مشورت کنید.
  • از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین برای حدود 3 هفته بعد از جراحی خودداری نمایید.
  • از جمله عوارض شایع ناشی از جراحی پلک می توان به خشکی نسبی چشم اشاره کرد که کاملاً موقتی بوده و با مصرف قطره اشک مصنوعی قابل کنترل است.