مهارت بهترین و متبحر ترین جراح گوش می تواند ، در موفقیت عمل گوش تاثیر گذار باشد ، اما اگر به دنبال نتیجه صد درصدی ازعملتان هستید ، مراقبت های بعد از جراحی گوش را جدی بگیرید . ریکاوری کامل اتوپلاستی ، می تواند تا شش هفته به طول بی انجامد و در طی این مدت، می توانید به تدریج فعالیت های عادی و اصول مراقبتی را تحت راهنمایی جراح اتوپلاستی خود از سر بگیرید . در این مقاله از سایت دکتر راضیه یابری بهترین دکتر گوش تهران ، ما بیشتر در این باره می پردازیم و شما می توانید با مطالعه و رعایت اصول گفته شده ، به نتیجه دلخواه برسید .

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر یابری

 

خونریزی بعد از جراحی گوش

در مرحله مراقبت های بعد از جراحی گوش ، مقدار کمی خونریزی ، در موارد خاصی که زخم به طور کامل بسته نشده طبیعی است. برخی از جراحان ناحیه کوچکی را برای خروج خون اضافی باز می گذارند ، بنابراین در زیر پوست خون لخته نمی شود . از علل اینکار ، نگرانی پزشک از تشکیل هماتوم (جمع شدن خون ) در زیر پوست می باشد ، عارضه با درد زیادی همراه است و درصورت عود کردن نیاز به معالجه فوری دارد ، زیرا می تواند روند بهبودی را مختل و به تاخیر بیاندازد . اگر میزان خون ریزی کم و بدون درد است ، معمولاً نگران کننده نیست .

چگونه بعد از جراحی اتوپلاستی بخوابیم

گوش ها با توجه به موقعیت حساسی که در سر قرار دارند ، هنگام خواب با تماس مستقیم با بالش می توانند روند بهبودی مختل کنند ، لذا به همین علت ، بعد از جراحی نحوه خوابیدن خود را اصلاح کنید . این مرحله یکی از مهم ترین مراحل مراقبت های بعد از جراحی گوش می باشد. نکات مراقبت های بعد از اتوپلاستی را دنبال کنید تا در کنار خوابی خوب ، در بهبودی شما اختلالی ایجاد نشود :

 • در روز اول بعد از جراحی ، زمانی که پس از جراحی به خانه باز میگردید ، باید حداقل 24 ساعت را در رختخواب بگذرانید. برای کمک به کاهش تورم ، سر خود را صاف و بالا نگه دارید. از دراز کشیدن به پهلو خودداری کنید ، زیرا فشار زیادی به گوش شما وارد می کند.
 • در دو هفته اول مراقبت های بعد از جراحی گوش ، احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که از هدبند ریکاوری اتوپلاستی به عنوان اهرم فشاری ، استفاده کنید. این کار از گوش‌های شما حفاظت می‌ کند و روند بهبودی را سرعت بخشد . در این مدت سعی کنید تا حد امکان از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. برای ثابت نگه داشتن گوش ها به پشت بخوابید. بعد از چهار ماه گوش ها شما بهبودی کامل را یافته و می توانید در هر وضعیتی ، راحت بخوابید.
 • از هفته ی ششم بعد از جراحی می توانید به پهلو بخوابید .
 • نتایج ممکن است بسته به برنامه درمانی و بهبودی فردی شما متفاوت باشد.

چگونه بعد از جراحی اتوپلاستی دوش بگیریم؟

در مراقبت های بعد از جراحی گوش آمده که ، شما باید تا یک هفته ، از شستن سر خود خودداری کنید . اگرچه می توانید در حین پوشیدن بانداژ تا گردن خود را بشورید و پس از برداشتن پانسمان به طور معمول شامپو بزنید و کل بدن خود را بشورید . پس از برداشتن بانداژها، گوش های شما کمی متورم و کبود به نظر می رسد. این پروسه بعد از جراحی طبیعی و موقتی است. مسکن ها را طبق دستور برای کنترل درد مصرف کنید.

آیا تورم بعد از جراحی طبیعی است؟

افراد بلافاصله پس از جراحی اتوپلاستی خود ، ممکن است دچار تورم شوند . پروسه گفته شده معمولا یک الی دو ماه به طول می انجامد و تورم طولانی مدت ، تا شش ماه پس از عمل ادامه می یابد. با این حال، رعایت چند نکته از مراقبت های بعد از جراحی گوش می تواند برای کاهش تورم و تسریع بهبودی جراحی گوشتان موثر باشد . مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید که ، همیشه سر خود را بالا نگه دارید، از جمله هنگام خواب. اطمینان حاصل کنید که سر خود را در رختخواب با یک جفت بالش نگه دارید و به پشت بخوابید تا از وارد آمدن فشار اضافی به گوش خود جلوگیری شود.

پانسمان بعد از اتوپلاستی در مراقبت های بعد از جراحی گوش

معمولاً پس از جراحی اتوپلاستی ، در مراحل مراقبت های بعد از عمل گوش ، از یک پانسمان سفت سر استفاده می شود. برخی از جراحان توصیه می کنند که ، بیمار باید تا 10 روز پس از جراحی از بانداژ استفاده کند. ماندن طولانی مدت پانسمان با احساس ناخوشایند و در صد احتمال ابتلاع به عفونت را افزایش می دهد . با این حال، باند ها اغلب جابجا یا جدا می شوند.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر یابری

 

مراقبت از بخیه ها بعد از عمل گوش

یکی از مهم ترین و اساسی ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش ، مراقبت کردن از محل جراحی و ضدعفونی کردن آن برای جلوگیری از بروز عفونت و مشکلات ناشی از آن می باشد. لازم است تا محل بخیه ها روزانه سه مرتبه به درستی ضد عفونی شوند. هیدوژن پراکسید برای شستشو و ضد عفونی کردن روزانه بخیه ها گزینه بسیار مناسبی است. بعد از شستشو و ضد عفونتی کردن محل بخیه ها شما می توانید با یک حوله تمیز محل بخیه ها را خشک کنید و کمی وازلین برای نرم کردن پوست و جلوگیری از خشک شدن بخیه ها ، به پوست خود بمالید.
در صورتی که بخیه های استفاده شده بعد از اتوپلاستی از نوع جذبی نباشد ، نیاز است تا بعد از گذشت معمولا 7 روز برای کشیدن آن ها اقدام کنید. بهتر است در این بازه زمانی به هیچ عنوان محل بخیه ها را دستکاری نکنید.
برای برداشتن پانسمان گوش بعد از انجام عمل جراحی نیاز است مراقبت های بعد از جراحی را انجام دهید. به عنوان مثال باید وسایلی که برای تمیز کردن گوش نیاز دارید در دسترس خود قرار دهید. پانسمان را به آرامی از روی گوش بلند کنید. بعد از برداشتن بانداژی که بر روی گوش قرار دارد ، لازم است تا شما از تور های کشی مخصوص استفاده کنید. تمامی این اقدامات می توانند به کاهش ریسک آسیب دیدن گوش بعد از عمل کمک کنند.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید تا زمانی که پانسمان بر روی گوش ها قرار دارد و مایع خونی نیز در گوش ها وجود دارد ، ممکن است دچار افت شنوایی شوید که مسئله چندان مهمی نیست و بعد از برداشتن پانسمان مشکل شما برطرف می شود. پس با بروز آن نگران نشوید و برای مدت زمان کوتاهی صبر کنید.

هدبند در مراقبت های بعد از جراحی گوش

بعد از جراحی ، اکثر بیماران از یک پانسمان راحت برای سر استفاده می کنند ، تا به بهبود گوش کمک کند و از هرگونه تماس مستقیم جلوگیری کند .
هنگامی که جراح پانسمان سر را برمی دارد، بیمار مجبور است برای محافظت از گوش خود از هدبند استفاده کند. دلیل اصلی ضرورت هدبند ، جلوگیری از کشیده شدن تصادفی گوش ها به خصوص در شب هنگام خواب می باشد . آنها در حین ترمیم بعد از عمل اتوپلاستی به محافظت ویژه نیاز دارند. علاوه بر این ، هدبند نیز به روند بهبودی کمک می کند. هدبند با فشرده کردن گوش‌ها ، تورم گوش ها را کاهش می دهد و کشش را از بخیه ‌های وارد شده به غضروف حذف می ‌کند. به علاوه ، گوش ها را در موقعیت جدید خود نگه می دارد، .مهم است که به یاد داشته باشید که هدبند بخش بسیار مهمی از روند بهبودی است و مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی گوش است که باید به آن توجه کنید.
خوشبختانه بیماران در پروسه زمانی طولانی مدت لازم به استفاده از هدبند به طور مداوم ندارند . شما باید آن را در هفته اول پس از جراحی بپوشید. سپس می توانید بعد از این مدت آن را باز و بسته کنید.

ویژگی های هدبند مناسب بعد از جراحی زیبایی گوش

وقتی صحبت از هدبند می‌شود، اغلب افراد به هدبندهای کاموایی که در زمستان مورد استفاده قرار می گیرد، فکر می‌کنند. اما واقعیت این است که هدبندها تنها به جنس کاموا محدود نمی‌شوند و می‌توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. هدبندی ایده‌آل است که نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد و بتواند به خوبی کارایی خود را نشان دهد.
در حقیقت، جنس هدبند اهمیت زیادی ندارد و می‌توان از دستمال سر، هدبندهای نخی، روسری یا حتی تل‌های پارچه‌ای استفاده کرد. اما باید به خاطر داشت هدبندی که بیماران بعد از عمل زیبایی گوش استفاده می‌کنند باید گوش‌ها را بپوشاند و فشار کمی را اعمال کند تا بتواند گوش‌ها را در جای خود نگه دارد و از تغییر موقعیت آن‌ها جلوگیری کند.

مدت زمان استفاده از هدبند بعد از عمل اتوپلاستی

برای بستن هدبند، باید این روند را به مدت یک ماه ادامه دهید. در دو هفته اول، هدبند باید به صورت 24 ساعته روی گوش‌ها قرار داشته باشد و در دو هفته بعد، این مدت زمان به نصف روز کاهش می‌یابد. هر فرد می‌تواند این نصف روز را بر اساس ترجیحات شخصی خود انتخاب کند، به این صورت که می‌تواند 12 ساعت در طول روز یا 12 ساعت در طول شب از هدبند استفاده کند.
شایان ذکر است که در دو هفته اول، مواردی وجود دارد که می‌توانید هدبند را بردارید. هنگام استحمام، ماساژ داخل گوش و یا چرب کردن پشت گوش، نیازی به استفاده از هدبند نیست.

باید و نباید های مراقبت های بعد از جراحی گوش:

 • سر خود را بالا نگه دارید.
 • در طول دوران نقاهت سر خود را خنک و خشک نگه دارید.
 • داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • از پمادهای موضعی ارائه شده استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم را حفظ کنید.
 • لباس هایی که به راحتی قابل جابجایی هستند بپوشید.
 • طبق دستورالعمل از پانسمان و هدبند استفاده کنید.
 • روی گوش هایتان نخوابید.
 • از دست زدن یا مالش گوش اجتناب کنید.
 • اگر قبلاً سیگار را ترک نکرده اید، سیگار را ترک کنید.
 • از فعالیت و ورزش شدید خودداری کنید.
 • در هفته اول موهای خود را با شامپو نشویید.

انداختن گوشواره در مراقبت های بعد از جراحی گوش

به مدت ۷ روز از گوشواره و هدفون استفاده نکنید گوش ها در هفته اول دردناک و متورم هستند و فرد هنگام استفاده از گوشواره یا هدفون احساس ناراحتی خواهد کرد.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر یابری

 

بعد از عمل گوش چه بخوریم ؟

تغذیه در مراقبت های بعد از جراحی گوش از اهمیت بالایی برخوردار است ، چرا که تاثیر بسیار زیادی بر روی روند بهبودی شما دارد از همین رو نکات گفته شده در این خصوص را باید جدی بگیرید و به آن ها اهمیت دهید.

 • در روز های ابتدایی از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید و غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ و فرنی را میل کنید. هضم مواد غذایی سفت همچون ته دیگ ، هویچ ، کلم ، یا حتی بادام و گردو و نظیر آن ها ، نیاز به جویدن زیاد دارند. جویدن باعث حرکت گوش های شما می شود و می تواند به بخیه های گوش شما آسیب وارد کند و حتی شدت درد و تورم را در زیباجو افزایش دهد.
 • ادویه جات و همچنین سدیم موجود در نمک تاثیر بسیار زیادی در تشدید ورم گوش ها دارد. از همین رو خوردن غذاهایی که حاوی مقدار بسیار زیادی از این مواد هستند ، مانند فست فود ها ، چیپس ، پفک ، تخمه و سایر تنقلات اجتناب کنید تا سلامتی خود را حفظ نمایید و سریع تر بهبودی خود را کسب کنید.
 • برای کمک به بهبودی خود ، به مقدار بسیار زیادی مواد حاوی فیبر نیاز دارید و همچنین آب و ابمیوه های تازه و طبیعی میل کنید. با این کار انرژی مورد نیاز بدنتان را به دست خواهید آورد و سریع تر به نتایج مطلوب خود دست پیدا خواهید کرد.
 • ممنوعیت فین کردن در مراقبت های بعد از جراحی گوش
 • شاید بگوید فین کردن چه ارتباطی با گوش ها دارد و چرا در دوره ریکاوری انجام اینکار ممنوع می باشد. اما باید بگویم مجاری داخلی گوش و بینی با یک دیگر ارتباط دارند از همین رو فین کردن گرچه در بینی رخ می دهد اما می تواند در گوش ها درد ایجاد کند یا حتی به پروسه درمان آسیب جدی وارد کند. از همین رو توصیه می شود از انجام این کار جلوگیری شود.

نحوه خوابیدن بعد از اتوپلاستی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش نحوه خوابیدن درست و صحیح می باشد که فرد باید بعد از عمل دقت بسیار زیادی برای انجام آن داشته باشد. شاید تغییر حالت خواب در ابتدا برای افراد کمی سخت و غیر ممکن به نظر به رسد اما قطعا به سود شما خواهد بود. بعد از جراحی پزشک از شما درخواست می کند که به صورت طاق باز و بر روی پشت بخوابید و در زیر سر خود یک یا دو عدد بالش قرار دهید تا زاویه بین سر و قفسه سینه شما 30 الی 35 درجه شود. این حالت از وارد شدن فشار بیش از حد و کشیده شدن گوش ها به بالش طی استراحت جلوگیری می کند. از طرفی لازم است بدانید بالا نگه داشتن سر از بدن باعث کاهش ورم گوش بعد از جراحی می شود. تا زمان بهبودی کامل و ثابت شدن فرم گوش ها ، خوابیدن بر روی شکم و پهلو ها ممنوع می باشد. از همین رو توصیه می شود در زمان استراحت دو عدد بالش در اطراف خود قرار دهید تا از چرخیدن شما به سمت پهلو ها جلوگیری شود.

مصرف دخانیات و تأثیرات آن در مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش

استعمال دخانیات به طور کلی سلامت جسمی افراد را تحت تأثیر بدی قرار داده و حتی احتمال ایجاد بیماری‌های خاص را افزایش می‌دهد. این موضوع در جراحی گوش نیز مشهود است؛ زیرا افراد سیگاری روند بهبودی کندتری را نسبت به دیگر افراد تجربه می‌کنند و تورم، کبودی و زخم‌ها ایجاد شده دیرتر التیام می‌یابند.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر یابری

مراقبت از زخم‌ها و بخیه‌ها بعد از عمل اتوپلاستی چگونه باید باشد؟

نگهداری از پانسمان و جای زخم‌ها در دوران مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش بسیار مهم است. به همین دلیل برای جلوگیری از خیس یا مرطوب شدن پانسمان گوش‌ها باید از حمام کردن به مدت 10 روز خودداری کرده و از دست‌کاری‌کردن زخم و بخیه‌های جراحی پرهیز نمایید.

همچنین برای کمک به بهبود و ترمیم سریع‌تر جای زخم‌های جراحی گوش باید از رنگ کردن و دکلره کردن گوش‌ها تا مدتی خودداری کنید و از هیچ ماده شیمیایی در نواحی اطراف گوش استفاده نکنید.

برای جلوگیری از بروز عفونت در محل برش‌های عمل اتوپلاستی، در طی دوران مراقبت‌های بعد از جراحی گوش برای شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود که لازم است آن‌ها را به صورت مرتب مصرف نمایید.

نکته مهم دیگر در نگهداری و حفاظت از جای بخیه و برش‌های جراحی گوش، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است. همچنین پیشنهاد می‌شود از کرم ضد آفتاب روی محل برش‌های جراحی هنگام خروج از منزل استفاده کنید، این کار از باقی ماندن جای اسکار جلوگیری می‌کند.

افسردگی بعد از اتوپلاستی

برای عده بسیار کمی از بیماران بعد از مشاهده نتایج نهایی عمل زیبایی گوش دچار افسردی می شوند. این موضوع به این خاطر است که گوش های آن ها هنوز دچار التهاب و ورم بسیار زیادی است و نتیجه نهایی نیز اصلا قابل مشاهده نیست. توصیه می شود از قضاوت عجولانه در خصوص نتایج نهایی خودداری کنید و بدانید که تمامی مشکلات اعم از کبودی ، تورم و حتی نامتقارن بودن گوش ها موقتی بوده و بعد از گذشت چند ماه با رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش شاهده نتایج عالی و دلخواه خود خواهید بود.

آیا بعد از اتوپلاستی می توان از هدفون یا هندزفری استفاده کرد؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه مراقبت های بعد از جراحی گوش مطرح است این است که آیا می توان بعد از این پروسه از هندزفری یا هدفون استفاده کرد یا خیر؟ در این خصوص باید بگویم بهتر است تا یک ماه بعد از انجام عمل زیبایی گوش ، از هدفون استفاده نکنید ؛ چرا که فشار ناشی از هدفون بر روی گوش ها می تواند باعث ایجاد تغییر در نتایج جراحی شود. استفاده از هندزفری نیز به دلیل قرار گرفتن در داخل گوش ها و افزایش تورم و کبودی و همچنین تغییر شکل در گوش ها تا بهبودی کامل ممنوع می باشد. بعد از گذشت یک ماه استفاده از هدفون منعی ندارد و افراد می توانند با خیالی آسوده از آن استفاده کنند.

در صورت مشاهده چه عوارضی باید با پزشک تماس گرفت؟؟

اگر به خوبی مراقبت های بعد از جراحی گوش را انجام دهید ، معمولا دیگر مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد و مراحل بهبودی تان در بهترین حالت ممکن طی خواهد شد. اما با این حال باید بدانید که در صورت بروز چه علائمی باید حتما با جراح گوش خود تماس حاصل فرمایید و با او مشورت کنید. در صورت مشاهده علائم ذیل توصیه می شود با جراح خود صحبت کنید :

 • افزایش میزان کبودی و تورم حتی بعد از گذشت یک ماه
 • تورم و قرمزی شدید در اطراف بخیه ها همراه با درد
 • مشاهده لخته خون در گوش ها
 • خونریزی شدید که با هیچ ترفندی قابل جلوگیری نمی باشد.

خارش گوش ها بعد از جراحی

در دوره نقاهت این عمل این امکان وجود دارد تا افراد کمی احساس سوزش و خارش در محل جراحت خود داشته باشند. لازم است بدانید این امر کاملا طبیعی بوده و نشان دهنده بهبود پیدا کردن و ترمیم محل های اسیب دیده و عصب های آن منطقه می باشد. در این بازه ممکن است شما وسوسه شوید و به محل بخیه ها دست بزنید و شروع به خاراندن آن ناحیه کنید، اما باید بدانید که این کار بر روی نتیجه جراحی و همچنین مراقبت های بعد از جراحی گوش تاثیر منفی می گذارد و باعث می شود تا گوش ها از حالت جدید خود خارج شوند. علاوه بر آن لازم است بدانید محل بخیه ها می تواند منبع بروز عفونت شوند، با دستکاری محل های برش این امر آسان تر و سریع تر می شود. احساس خارش گوش ها موقتی بوده و بعد از گذشت مدت بسیار کمی به مرور زمان بر طرف خواهد شد. چنانچه مورد گفته شده بیش از حالت نرمال و طولانی مدت و همراه با ترشح و داغ شدن گوش ها باشد لازم است سریعا به پزشک مراجعه نمایید و او را از این موضوع آگاه کنید. چرا که احتمال بروز عفونت وجود دارد.

مراقبت‌ های بعد از جراحی گوش در دراز مدت

پس از موفقیت در جراحی و پشت سر نهادن دوره نقاهت بدون وجود مشکل ، به‌ منظور مراقبت پس از جراحی گوش در طولانی مدت می بایست به دستورات پزشک انتخابی خود عمل کنید و مواظبت‌های زیر را به دقت انجام دهید:

 • پرهیز از داخل کردن اشیا تیز به درون گوش
 • گوش فرا دادن به موسیقی هایی با صدای بلند در هدفون
 • استفاده از محصولات بهداشتی
 • مراجعه منظم و مراقبت‌های پیشگیرانه به پزشک گوش و حلق و بینی به جهت آنالیز وضعیت گوش شما

فعالیت پس از جراحی گوش

 • تا چند هفته پس از عمل گوش از انجام فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید. همچنین ، تا هنگامی که جراح اجازه نداده باشد ، شنا ممنوع می باشد.
 • تا زمان اجازه پزشک ، از خم شدن یا بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید. این‌ پروسه از ایجاد فشار در سر و گوش جلوگیری می ‌کند. کودکان اغلب بین یک الی سه روز پس از جراحی ، به مدرسه باز می گردند.
 • از نواختن سازهای موسیقی که به دمیدن نیاز دارند ، همچون ترومپت و یا دیگر سازهای بادی تا زمان اجازه متخصص ، خودداری کنید.
 • این اقدامات به ‌جهت مراقبت های بعد از جراحی گوش پیشنهاد می‌ شوند ؛ می ‌توانید با انجام این مراقبت‌ها دوره نقاهت بعد از جراحی گوش را کاهش داده و از وقوع عوارض پس از این پروسیجر جلوگیری کنید.

 

توضیحات دکتر راضیه یابری در خصوص شروع ورزش بعد از جراحی گوش

انجام جراحی مجدد گوش

برخی اوقات افراد نیاز به جراحی مجدد برای اصلاحات مشکلات می باشند ؛ که این پروسه عموما در جراحی‌های زیبایی گوش ، وجود دارد که پس از جراحی گوش‌ها نامتقارن شوند. در صورتی که در انتخاب پزشک تحقیقات میدانی دقیق انجام نداده باشید و یا مراقبت های بعد از جراحی گوش را به خوبی انجام نداده باشید ، پس از گذشت دوره نقاهت ، از فرم گوش خود راضی نبوده و می ‌توانید برای رفع ایرادات حاصل ، مجدداً این پروسیجر را انجام دهید.