چندین عامل در دستیابی به بهترین نتایج از جراحی چانه که یکی از محبوب ترین و متداول ترین جراحی های زیبایی صورت است وجود دارد که از این میان می توان به میزان توانمندی و تجربه جراح و همچنین میزان توجه بیمار به رعایت مراقبت های بعد از پروتز چانه  اشاره کرد.لازم به ذکر است که انتخاب بهترین پزشک و همچنین رعایت نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره خواهیم کرد تاثیر زیادی نیز در کاهش احتمال بروز خطرات و عوارض ناشی از این عمل زیبایی دارد. می توانید برای انجام این جراحی به دکتر راضیه یابری مراجعه کنید که در این زمینه نیز بسیار با تجربه می باشد.

 

مراقبت های بعد از پروتز چانه

 

کبودی و تورم پس از عمل پروتز چانه :

یکی از مسائل بسیار طبیعی بعد از عمل پروتز چانه ، بروز کمی تورم و کبودی است که میزان آن با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله ویژگی های بدنی هر فرد متفاوت می باشد.

فعالیت ها

تا جایی که ممکن است بعد از انجام پروتز چانه از هر گونه خم شدن ، بلند کردن اجسام سنگین تا دو هفته بعد از انجام جراحی خودداری کنید.
تا مدتی پس از عمل باید از انجام مکالمه های طولانی خودداری کنید این مساله می تواند باعث ایجاد فشار به پروتز چانه شود.
انجام فعالیت های سبک نظیر پیاده روی روزانه را حتما انجام بدهید و هرروز حدود 10 دقیقه به زمان آن بیافزایید. این روش باعث کاهش تورم خواهد شد.
ورزش های نیازمند به تحرک زیاد را به مدت 6 هفته متوقف کنید زیرا باعث آسیب رسیدن به چانه تان خواهد شد.
مراجعه به استخر را به مدت یکماه و نیم به تعویق بیاندازید.

نور خورشید

نور آفتاب می تواند تاثیر منفی بر روند بهبودی زخم ها داشته باشد سعی کنید به مدت چند هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. در صورتی که ناگزیر به حضور در این شرایط هستید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
از حمام آفتاب نیز باید تا یکسال بعد از جراحی خودداری کنید.

بهداشت دهان و دندان ها

بعد از عمل جراحی نمی توانید به روال سابق مسواک بزنید و باید مسواکی بسیار نرم را جایگزین کنید و به آرامی این کار را انجام دهید بهتر است برای حفظ سلامت دندانهایتان آهسته و کاملا با دقت اینکار را انجام دهید.
حتما از دهان شویه نیز برای حفظ سلامت دهان کمک بگیرید.

داروها

داروهای آنتی بیوتیک که پزشک برایتان تجویز کرده اند نقش بسیار مهمی را در جلوگیری از بروز هرگونه عفونت در نواحی مورد جراحی قرار گرفته ایفا می کنند.مصرف آنها را جدی بگیرید.
مصرف داروهایی نظیر آسپرین و ایبوپروفن باعث افزایش خونریزی و کند شدن روند بهبودی خواهند شد مصرف این داروها را از دو هفته پیش از عمل تا دو هفته پس از آن قطع کنید.

پانسمان

بهداشت را در مورد پانسمان ها رعایت کنید ، به موقع آنها را تعویض کنید و در صورتی که خیس شدند ، پانسمان را خارج کرده محل را کاملا خشک کرده و پانسمان جدید را جایگزین کنید.

استفاده از لوازم آرایشی

مواد آرایشی را 1 هفته بعد از عمل می توانید برروی صورتتان استفاده کنید اما نباید آن را بر روی زخم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از پروتز چانه

نکات مراقبتی بعد از پروتز چانه

  • از جمله مواردی که بسیار حائز اهمیت بوده و به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود، مصرف داروهایی است که پزشک برای بیمار تجویز کرده است؛ این داروها را به طور کامل و طبق دستور مصرف استفاده کنید.
  • بروز مقداری درد به دنبال برش های به وجود آمده در پوست و بافت، طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
  • برای کاهش میزان درد خود و تسکین آن، فقط از مسکن هایی که پزشک برای تان تجویز کرده است استفاده کرده و به هیچ عنوان اقدام به مصرف خودسرانه مسکن و داروهای دیگر نکنید.
  • از پزشک خود در رابطه با زمان مناسب برای استحمام سوال کنید زیرا برای مدتی بعد از پروتز چانه اجازه حمام کردن نخواهید داشت.
  • برای اینکه ورم و کبودی صورت تان در سریع ترین زمان ممکن فروکش کند به مدت 3 روز اقدام به قرار دادن کمپرس سرد یا ژل یخ بر روی ناحیه هایی که این عوارض در آن ها بروز کرده است نمایید.
دیگر مراقبت های بعد از پروتز چانه عبارتنداز:
  • بهتر است در روزهای اولیه فقط غذاهای نرم مانند فرنی و سوپ میل نکرده، غذاهای سفت و جویدنی نخورید.
  • بر روی شکم و موقعیت هایی که ممکن است محل جراحی با خوابیدن در آن موقعیت تحت فشار قرار بگیرد نخوابید و دراز نکشید.
  • حتماً به پشت و به حالت طاقباز بخوابید و با گذاشتن دو بالشت در زیر سر، آن را از سطح بدن بالاتر قرار دهید. با این کار هم نفس کشیدن برای تان آسان شده ، هم تورم بروز یافته در صورت تان سریع تر فروکش می نماید.
  • نوشیدن الکل ، دخانیات و همچنین استنشاق دود در روند بهبودی تان اختلال ایجاد می کند از همین رو باید به مدت 2 هفته بعد از جراحی از مصرف این مواد و قرارگیری در معرض دود اجتناب کنید.
  • از غذاهایی که در پخت آن ها از ادویه و نمک زیادی استفاده شده است مانند فست فود خودداری کنید.

نتیجه

در صورتی که به نکاتی که گفته شد به خوبی توجه کنید و در رعایت کردن آن بکوشید. خیلی زود دوره نقاهت سپری می شود و می توانید نتیجه مورد نظرتان را مشاهده کنید و از آن لذت ببرید.